Elektrárna

Virtuální prohlídka Černobylské elektrárny

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA ČERNOBYLSKÉ ELEKTRÁRNY

Černobylská jaderná elektrárna rozhodně patří k nejzajímavějším a zároveň k nejhůře dostupným místům Černobylu. Není se čemu divit. Jedná se o zařízení, které bylo dějištěm obrovské jaderné havárie, a proto každý její návštěvník potřebuje ke vstupu zvláštní povolení, jehož složitost vyřízení se odvíjí od míst, které chce v elektrárně vidět. Pokud však nemáte možnost se tam z jakýchkoliv důvodů podívat osobně, nebo si jen chcete zpříjemnit bádání Černobylu, usaďte se a pojďte s námi na krátkou virtuální prohlídku elektrárny, kterou zná celý svět. 🙂

Info: Panoramatické snímky se načítají z externích zdrojů a v případě problémů s načítáním, jako jsou výpadky, pomalost apod., je doporučujeme otevřít v novém okně. 

1) Vítejte v Černobylu! Blížíme se k Černobylské jaderné elektrárně

Nacházíme se 1.5 Km od elektrárny, na místě, odkud můžete vidět její celý areál. Výstavba elektrárny započala 15.8.1972 a její dnešní dominantou je bezesporu havarovaný 4.blok překrytý novým sarkofágem. Pohledem doprava můžeme dále vidět (od leva) 3, 2 a 1 blok. Na pravém břehu kanálu, jímž byla do elektrárny přiváděna chladící voda z nedaleké nádrže chladícího rybníku, je vidět nedostavěný 5 a 6 blok se 2 chladicími věžemi. Pokud by v roce 1986 nedošlo k havárii, dnes by elektrárna měla 12 funkčních bloků a byla by největší jadernou elektrárnou na světě.


Otevřít v novém okně
 

2) Vyhlídková plocha před havarovaným 4. blokem

Objeli jsme celou Černobylskou elektrárnu a dorazili až na místo, odkud si můžete prohlédnout havarovaný 4.blok, který byl v listopadu 2016 překryt novým sarkofágem. Jeho výška je 109m a pohodlně by se pod něj vlezla socha Svobody nebo římské koloseum. Potom, co si to zde prohlídneme, zajdeme se podívat do informačního centra, který se nachází v samostatné budově napravo od 4.bloku (tam jak postávají dělníci). 🙂


Otevřít v novém okně

 

3) Informační centrum

Před vstupem do infocentra už čeká průvodce, který zde provází. Uprostřed hlavní místnosti stojí model havarovaného 4.bloku. Můžeme na něm vidět jak samotný reaktor, tak i jeho zničené technické zázemí. Při bližším pohledu jsou nad reaktorem vidět malé lidské postavičky, díky kterým si lze lépe uvědomit velikost celého objektu. Kromě videoprezentace a povídání o havárii, či budoucnosti elektrárny, se třeba dozvíte, že Česká republika na nový sarkofág přispěla částkou 2,6 miliónu eur. Na stěnách infocentra jsou vyvěšené vlajky zemí, které na sarkofág přispěly. Součástí infocentra je i veliké panoramatické okno s výhledem na 4.blok.


Otevřít v novém okně

 

4) Administrativní budova

Zatím to bylo takové malé oťukávání… to nejlepší máme teprve před sebou. 🙂 Stojíme u hlavní budovy elektrárny a chystáme se do ní vstoupit. V reálné situaci se při vstupu musíte legitimovat a projít bezpečnostní kontrolou, podobné té na letišti. Při naši virtuální prohlídce však taková kontrola není naštěstí potřeba. 🙂


Otevřít v novém okně

 

Interiér

5) Zlatý koridor

Vítejte v Černobylské elektrárně a to rovnou ve Zlatém koridoru! V chodbě, která vede napříč všemi postavenými bloky 1-4. Před tím, než bychom v reálu došli až sem, je nejprve nutné podstoupit několik kontrol a převlíknout se do stylově bílých montérek, ve kterých všichni a bez výjimky vypadají jako ruská zdravotní sestra z 50 let 20 století. Situace to však vyžaduje a pro všechny návštěvníky mířící do technických částí, je oblek povinný.


Otevřít v novém okně

 

6) Energoblok č.3

Chodbou jsme míjeli bloky 1 a 2 až jsme přišli do bloku č.3. jehož výstavba započala 1.3.1976. Teď se nacházíme ve velínu (řídící místnosti), který sloužil pro kompletní řízení reaktoru č.3, přidružených bezpečnostních systémů, turbogenerátorů atd.. Tento blok (jako poslední) vyráběl elektřinu až do roku 2000, kdy byl 15. prosince nadobro odstaven z provozu. Od té doby již elektřinu z jádra Černobylská elektrárna nevyrábí. Schválně, našli byste „tlačítko“ AZ-5? 🙂


Otevřít v novém okně

 

7) Reaktorový sál 3.bloku

To je on. Reaktor č.3, který byl na příkaz tehdejšího ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy v prosinci 2000 odstaven (video zde). Reaktory v Černobylu byly typu RBMK, což znamená Reaktor Bolšoj Moščnosti Kanalnyj (v překladu: kanálový reaktor vysokého výkonu ). Jde o lehkovodní grafitový reaktor, který se instaloval výhradně na území bývalého Sovětského Svazu a dnes jsou v provozu už jen ty na území Ruské federace (JE Kursk, JE Leningrad, JE Smolensk).


Otevřít v novém okně

 

docernobylu.cz - Zájezd do Černobylu
 

Havarovaný 4.blok

8) Řídící velín 4.bloku (místo činu)

Když už jsme viděli jak dnes vypadá blok, který vyráběl elektrickou energii až do svého provozního konce, co se podívat i na ten, který skončil jako první a to rovnou havárii? Ano, řeč je o bloku č.4., který „může za vše“, tedy i za to, že existující tyto stránky a vy jste teď tady. Právě na tomto místě, v osudnou noc 26.4.1986 prováděl Anatoly Djatlov s Akimovem, Toptunovem a dalšími spolupracovníky, bezpečnostní test s tragickým koncem.

S výstavbou tohoto bloku začali v Černobylu 1.4.1979 a spuštěn byl po pěti letech 26.3.1984, tedy dva roky před nehodou. Oproti prvním dvou blokům č.1. a 2., jejichž reaktorové sály stojí samostatně, tak bloky 3. a 4. sdílí jednu budovu. Oba bloky byly prakticky identické, což se týká i velínů. To jak dnes velín č.4. oproti velínu č.3. odlišně vypadá, mohou hlavně nepřetržité práce na likvidaci následků havárie (odstraněn původní strop, napravo stojí nová stěna, která náleží k novému sarkofágu, atd.).

Pokud byste se sem chtěli podívat a na vlastní kůži zažít atmosféru tohoto místa, tak vězte, že na omezenou (bezpečnou) dobu je to už možné.


Otevřít v novém okně

 

9) Pohled pod nový sarkofág

Na reaktorový sál č.4 vás bohužel nevezmeme, protože už prakticky neexistuje. Je totiž zničen a zavalen silně radioaktivními trosky, kam se ováží jen vědečtí pracovníci a specialisté. Podívat se ale můžeme na starý sarkofág, který byl nad havarovaným reaktorem postaven v roce 1986. Ten se dnes nachází pod novým sarkofágem a schválně se podívejte o jak neobyčejné místo jde. 🙂 Nový sarkofág, nejenže pod sebe schoval starý sarkofág, ale i přiléhající turbínovou halu, takže se pod ním nachází celý 4. blok. 


Otevřít v novém okně

 

10) Nový sarkofág

To je on – nový sarkofág. Na délku měří úctyhodných 257 metrů, na šířku 164 metrů a výška činí 109 metrů. Hmotnost je téměř 29 tisíc tun s životností 100 let. To vše za 1,5 miliardy eur (původně měl stát téměř o 600 miliónů eur měně). Na celý projekt pak byla vyložena částka 2,15 miliard eur. Aby se na pracovníky při stavbě snížil vliv radiace, probíhala jeho výstavba 250 m daleko od zničeného 4.bloku. Po dokončení oblouku byla celá  jeho konstrukce přesunuta nad havarovaný blok


Otevřít v novém okně

 

Rozestavěný 5 a 6 blok

11) Bloky 5 a 6 jako na dlani

Novým sarkofágem naše prohlídka elektrárny ještě nekončí. Popojeli jsme o 1,5 km dál k nedostavěným blokům 5 a 6. Jejich výstavba započala 1.ledna 1981 (5.blok), respektive 1.ledna 1983 (6.blok). Po Černobylské havárii se práce na jejich výstavně dočasně pozastavily, aby se v roce 1987 zastavily úplně. Byly zde plánovány stejné typy reaktorů jako na předchozích černobylských blocích, tedy RBMK-1000. Černobylská havárie jim zatloukla obrovský hřebík do rakve, což znamenal konec jejich výstavby. Od té doby obě stavby leží ladem napospas přírodě…


Otevřít v novém okně

12) Uvnitř 5.bloku

Nic není věčné, ani sovětské elektrárny…


Otevřít v novém okně

 

13) Chladící věž

První čtyři postavené bloky využívaly pro chlazení vody z reaktorů vodu z nedaleko vybudovaného chladícího rybníku, jehož plocha činila při provozu elektrárny 23 km2 (dnes je již vypuštěn). Kapacitně by však při spuštění dvou nových bloků nestačil a musel by se zvětšit, čímž by došlo k zatopení části obce Lelev. Vodní plocha by pak sahala až k městu Černobylu. Z těchto důvodů konstruktéři přistoupili k postavení dvou chladících věží, které známe i z našich elektráren. Jejich výstavba však byla zastavena společně s bloky 5 a 6.


Otevřít v novém okně

Na konci naši malé exkurze

Jestli jste došli až sem, tak jsme rádi, že jste si udělali čas na naši malou virtuální prohlídku. Vidět Černobylskou jadernou elektrárnu na vlastní oči a pocítit její atmosféru na vlastní kůži, vám samozřejmě zprostředkovat online nedokážeme… i tak ale doufáme, že tato virtuální exkurze byla pro vás alespoň trochu zajímavá. Pokud byste Černobyl rádi osobně navštívili, věřte, že v reálu (a s námi) toho uvidíte mnohem více a více se i dozvíte. 🙂 Ještě jednou děkujeme za pozornost a v Černobylu na shledanou. 


Otevřít v novém okně

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Starý sarkofág
Elektrárna

Starý sarkofág

Původní železobetonový sarkofág  jehož výstavba začala narychlo v červnu 1986, byl hotov po nepřetržité práci už v listopadu téhož roku.
Černobylská elektrárna
Elektrárna

Černobylská jaderná elektrárna

Černobylská jaderná elektrárna leží na řece Pripjať 16 km jižně od hranic s Běloruskem, 2 km od města Pripjať, 18