Elektrárna

Starý sarkofág

Starý sarkofág

Původní železobetonový sarkofág  jehož výstavba začala narychlo v červnu 1986, byl hotov po nepřetržité práci už v listopadu téhož roku. Stavba byla pojatá jako dočasná, než se najde účinnější a trvalejší  řešení. Mezitím se stal sarkofág značně nestabilní a s množstvím konstrukčních chyb  hrozí dokonce k jeho zřícení. Přistoupilo se proto k mnohým opravám a zpevňováním konstrukce.

Starý sarkofág
Původní sarkofág z roku 1986

Pokud by došlo k jeho zřícení, vlivem vzedmutého prachu a radioaktivních částí by se zamořilo  značné území okolo elektrárny a radiace ze zničeného reaktoru by volně unikala ven do okolí. Byla by to katastrofa téměř srovnatelná s rokem 1986.

Některé příčiny havarijního stavu sarkofágu:

  • Byl vybudován na původních základech nosných obvodových zdí a  zbylých konstrukcích haly 4 reaktoru a sousední budovy. Vzhledem tomu že sarkofág váží mnohonásobně více, než je nosnost těchto zdí, je tu stálé vysoké riziko jejich zřícení.
  • Z důvodu vysoké radioaktivity probíhala výstavba (pokud to bylo technicky možné) pomocí dálkově ovládaných robotů, což také nepřispělo ke stabilitě celkové konstrukce.
  • Dalším nepřítelem je koroze. Jednak je to koroze vnější, vznikající povětrnostními podmínkami a koroze vnitřní. Do sarkofágu byly instalovány filtrační, ventilační a především vodní systémy zvlhčující reaktor kvůli prašnosti, která by díky netěsnostem na sarkofágu  mohla unikat ven. Voda také slouží i pro ochlazování reaktoru, který stále produkuje teplo. Nadměrná vlhkost a silná radiace způsobují proto značnou erozi. Vzniklé netěsnosti se odhadují až na stovky metrů čtverečných.

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Černobylská elektrárna
Elektrárna

Černobylská jaderná elektrárna

Černobylská jaderná elektrárna leží na řece Pripjať 16 km jižně od hranic s Běloruskem, 2 km od města Pripjať, 18
Nový sarkofág
Elektrárna

Nový sarkofág

Aktualizováno 7.12.2014. Vzhledem k tomu, že původní sarkofág byl postavený jako dočasný, bylo potřeba nalézt trvalejší řešení ochrany. Dne 10.08.2007