Elektrárna

Nový sarkofág

Nový sarkofág

Aktualizováno 7.12.2014.

Vzhledem k tomu, že původní sarkofág byl postavený jako dočasný, bylo potřeba nalézt trvalejší řešení ochrany. Dne 10.08.2007 byla proto podepsána smlouva na zakázku za 935 milionů eur na vybudování nového obloukového sarkofágu s plánovanou životností až 100 let.
Finančně na projekt Ukrajině přispělo 29 zemí, mezi něž přispěla Česká republika (2,6 miliónu eur), Evropská Unie, USA, nebo třeba také Japonsko.
Oficiální zahájení stavby bylo v roce 2012, ale to byly víceméně pouze formality, protože samotné přípravy a stavba byla započala o pár let dříve v roce 2010.

Datum ukončení stavby je plánováno na 15.října 2015, ale vzhledem s objevujícími se problémy s financováním a rostoucími náklady se s dokončením nepočítá dříve, než v roce 2017. Nový sarkofág by měl na délku měřit 257 metrů, šířku 164m a výška by měla dosahovat 110m. Hmotnost by pak měla být až 29 tisíc tun.

Nový sarkofág
Nový sarkofág

Samotná stavba probíhá asi 250m daleko od zničeného 4 bloku elektrárny, aby se snížil dopad radioaktivního záření na dělníky. Po dokončení prací, bude nový sarkofág přemístěn nad 4 reaktor, který by měl celý hermeticky uzavřít. Poté začnou práce na demontáži původního sarkofágu a likvidování trosek 4 reaktoru.

Prohlédněte si  animaci výstavby nového sarkofágu:

Zdroj: YouTube.com

Nový sarkofág staví jeřáby Manitowoc

Pět věžových jeřábů Potain a jeden pásový jeřáb Manitowoc staví nový sarkofág. Jařaby vyrobila společnost Manitowc Cranes v USA. Věžové jeřáby Potain MR 605 B H32 s kyvným výložníkem 60m a nosností až 32t a Potain MD 345 B L12 s výložníkem 75 m a s nosností až 12, staví půlobloukovou konstrukci z dílů o hmotnosti do 16t. Pro manipulaci s nestandardními prvky a montáží dílů s vysokou hmotností je pak používán pásový jeřáb Manitowoc 2250 s příhradovým výložníkem 100m a nosností do 272 t. Jen pro zajímavost, montáž všech pěti věžových jeřábů trvala plných 6 měsíců. Operátoři jeřábů mohou své jeřáby ovládat ve zkrácené pracovní době ze speciálně utěsněných a izolovaných kabin anebo pomocí dálkového stanoviště pomocí kamer umístěných na jeřábech.

Zdroj: Manitowc Cranes

1 komentář

  1. Avatar

    Ella

    28.11.2012

    Supr stránky, děkuji :)!

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Starý sarkofág
Elektrárna

Starý sarkofág

Původní železobetonový sarkofág  jehož výstavba začala narychlo v červnu 1986, byl hotov po nepřetržité práci už v listopadu téhož roku.
Černobylská elektrárna
Elektrárna

Černobylská jaderná elektrárna

Černobylská jaderná elektrárna leží na řece Pripjať 16 km jižně od hranic s Běloruskem, 2 km od města Pripjať, 18