Aktuality

Aktuálně – COVID-19 a výlety do Černobylu

Cesta do Černobylu

Informace aktuální ke dni 10.6.2021

Všichni cizinci bez výjimky, bez ohledu na zemi příjezdu na Ukrajinu, musí mít pojistku (certifikát) pojištění vydanou pojišťovnou registrovanou na Ukrajině nebo zahraniční pojišťovnou, která má na Ukrajině zastoupení nebo smluvní vztah s pojišťovnou – partnerem na území Ukrajiny (asistence), a pokrývá náklady spojené s léčbou COVID-19, pozorování, a je platná po celou dobu pobytu na Ukrajině.

A také mít jeden z následujících dokumentů:

 • doklad potvrzující absolvování kompletního očkování proti COVID-19 vakcínami, které WHO zařadila na seznam schválených pro použití v mimořádných situacích: Pfizer/BioNTech, Johnson & Johnson’s Janssen, AstraZeneca/Covishield (Indie), AstraZeneca/SKBio (Jižní Korea), Moderna, Sinopharm, CoronaVac (Sinovac); nebo
 • rychlý test na antigen SARS-CoV-2 (RAT), který byl proveden nejpozději 72 hodin před vstupem, nebo
 • potvrzení o negativním výsledku PCR testu provedeného nejpozději 72 hodin před vstupem.

Děti mladší 12 let test a/nebo potvrzení o očkování nepotřebují. Pro cizí státní příslušníky neexistuje možnost provést PCR test na Ukrajině nebo se sami izolovat. V případě absence testu / očkování a/nebo pojistky bude překročení hranice pro vstup nebo tranzit odepřeno.

Výsledky negativního PCR testu na COVID-19 a pojistná smlouva se nevyžadují od transferových cestujících, kteří neopouštějí letištní tranzitní zónu a nepřekračují hranice Ukrajiny (pokud požadavky země, která je konečným bodem jejich trasy, nestanoví jinak). Potvrzení o prodělání nemoci COVID-19 nebo přítomnost protilátek, Ukrajina aktuálně neuznává.

—————————————————

Česká republika byla dne 6. 7. 2020 zařazena do tzv. červené zóny a při vstupu na její území je nutné se prokázat negativním COVID-19 testem, nebo 14 denní karanténou. Více informací najdete na https://www.mzv.cz/kiev/.

—————————————————

Od dnešního dne (22.6.2020) obnovují České aerolinie pravidelné letecké spojení z Prahy do Kyjeva a zpět. Dle informací se opět létá denně. Češi a Slováci mohou na Ukrajinu vstoupit bez omezení, avšak s platným cestovním pojištěním, které zahrnuje i krytí nákladů v případě onemocnění COVID-19.

—————————————————

Od pondělí 15.6.2020 Ukrajina otevřela své hranice (s výjimkou běloruských a ruských) a obnovila mezinárodní letecké spoje. Zároveň je již umožněno na Ukrajinu přicestovat i zahraničním turistům. Podmínky pro vstup se však řídí zařazením států do barevných zón. Česká republika a Slovensko patří do zelené, tedy bezpečné zóny a občané našich zemí tak mohou na Ukrajinu cestovat bez omezení (pokud tedy během 14 dní daná osoba nenavštívila stát z Červené zóny, např. Bělorusko, Rusko…). Aktuální seznam „červených a zelených“ států ke dni 14.6.2020: https://bit.ly/2YyT6pH 

U občanů ze států patřících do zelených zón není vyžadováno prokázání negativního testu na COVID-19, ani karanténa. Při vstupu na Ukrajinu se však musejí prokázat pojištěním nákladů souvisejících s onemocněním (detaily tohoto pojištění budou ještě upřesněny).

ČSA plánuje obnovení pravidelných linek mezi Prahou a Kyjevem od 22.6.

Pro případnou cestu na Ukrajinu doporučujeme sledovat internetové stránky covid19.gov.ua, kde naleznete aktuální informace ohledně stavu země a také stránky českého ministerstva zahraničí.

—————————————————

Informace ze 4.6.2020

Na Ukrajině i v Evropě dochází díky pozitivnímu vývoji epidemie COVID-19 k postupnému uvolňování zavedených karanténních opatření. Ukrajina již v omezeném režimu otevřela své pozemní hraniční přechody a od 15. června 2020 by se měly pomalu obnovovat i letecké linky. Taktéž se i život vrací pomalu do „normálu“ – V Kyjevě opět funguje metro, MHD, obnovují se vlakové spoje… K určitému rozvolnění dochází i u turismu, a i vedení Černobylské zóny rozhodlo znovu otevřít Černobyl návštěvníkům, avšak stále s určitými omezeními, které vyplývají z vládních karanténních nařízení.

Aktuálně pro cesty do Černobylu platí například tato pravidla:

 • Cestujícím bude před vstupem do uzavřené Černobylské zóny změřená teplota. Všichni s respiračním onemocněním, nebo kteří budou mít teplotu 37,2 °C a více, nebudou do Černobylu vpuštěni. Kontrola bude probíhat jak v Kyjevě při nástupu na exkurzi, tak i v samotném Černobylu.
 •  Ve skupině může být maximálně 10 osob.
 • Musí se dodržovat sociální odstup a program výletu se bude plánovat tak, aby se skupiny vyhnuly v kontaktu s jinými skupinami.
 • Platí povinnost nosit roušky / jednorázové rukavice.
 • V každém autě/minibusu musí být dostupná dezinfekce.
 • Všechny vozy musejí být před každým výletem dezinfikovány.

Situace ohledně karanténních opatření se neustále vyvíjí a přizpůsobuje aktuální situaci. Ukrajina 22. května 2020 zavedla tzv. Adaptivní karanténu, díky které mohlo být na většině území státu zrušena většina omezení a cílit je pouze na oblasti s vysokým výskytem nemoci COVID-19.

Od 16.3.2020 do současnosti stále platí zákaz vstupu cizinců na území Ukrajiny s výjimkou:

 • osob s trvalým/přechodným pobytem
 • řidičů/pilotů z povolaní
 • manželé nebo děti ukrajinských občanů
 • osob pracujících v diplomatických a konzulárních misích

V současné době doporučujeme pro případnou cestu na Ukrajinu sledovat internetové stránky covid19.gov.ua, kde naleznete aktuální informace ohledně stavu země a také stránky českého ministerstva zahraničí.

AKTUÁLNĚ: Ukrajinské hraniční přechody 

 


  Zájezd do Černobylu  

Chtěli byste navštívit Černobyl?

Termíny s českým výkladem – nezávazné rezervace

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace