Informace aktuální ke dni 27.8.2020

Důležité upozornění! Ukrajinská vláda 26.8.2020 rozhodla, že z důvodu zhoršující se epidemie COVID-19, zakáže od 29.8.2020 do 28.9.2020 vstup do země všem cizincům.

—————————————————

Česká republika byla dne 6. 7. 2020 zařazena do tzv. červené zóny a při vstupu na její území je nutné se prokázat negativním COVID-19 testem, nebo 14 denní karanténou. Více informací najdete na https://www.mzv.cz/kiev/.

—————————————————

Od dnešního dne (22.6.2020) obnovují České aerolinie pravidelné letecké spojení z Prahy do Kyjeva a zpět. Dle informací se opět létá denně. Češi a Slováci mohou na Ukrajinu vstoupit bez omezení, avšak s platným cestovním pojištěním, které zahrnuje i krytí nákladů v případě onemocnění COVID-19.

—————————————————

Od pondělí 15.6.2020 Ukrajina otevřela své hranice (s výjimkou běloruských a ruských) a obnovila mezinárodní letecké spoje. Zároveň je již umožněno na Ukrajinu přicestovat i zahraničním turistům. Podmínky pro vstup se však řídí zařazením států do barevných zón. Česká republika a Slovensko patří do zelené, tedy bezpečné zóny a občané našich zemí tak mohou na Ukrajinu cestovat bez omezení (pokud tedy během 14 dní daná osoba nenavštívila stát z Červené zóny, např. Bělorusko, Rusko…). Aktuální seznam „červených a zelených“ států ke dni 14.6.2020: https://bit.ly/2YyT6pH 

U občanů ze států patřících do zelených zón není vyžadováno prokázání negativního testu na COVID-19, ani karanténa. Při vstupu na Ukrajinu se však musejí prokázat pojištěním nákladů souvisejících s onemocněním (detaily tohoto pojištění budou ještě upřesněny).

ČSA plánuje obnovení pravidelných linek mezi Prahou a Kyjevem od 22.6.

Pro případnou cestu na Ukrajinu doporučujeme sledovat internetové stránky covid19.gov.ua, kde naleznete aktuální informace ohledně stavu země a také stránky českého ministerstva zahraničí.

—————————————————

Informace ze 4.6.2020

Na Ukrajině i v Evropě dochází díky pozitivnímu vývoji epidemie COVID-19 k postupnému uvolňování zavedených karanténních opatření. Ukrajina již v omezeném režimu otevřela své pozemní hraniční přechody a od 15. června 2020 by se měly pomalu obnovovat i letecké linky. Taktéž se i život vrací pomalu do „normálu“ – V Kyjevě opět funguje metro, MHD, obnovují se vlakové spoje… K určitému rozvolnění dochází i u turismu, a i vedení Černobylské zóny rozhodlo znovu otevřít Černobyl návštěvníkům, avšak stále s určitými omezeními, které vyplývají z vládních karanténních nařízení.

Aktuálně pro cesty do Černobylu platí například tato pravidla:

 • Cestujícím bude před vstupem do uzavřené Černobylské zóny změřená teplota. Všichni s respiračním onemocněním, nebo kteří budou mít teplotu 37,2 °C a více, nebudou do Černobylu vpuštěni. Kontrola bude probíhat jak v Kyjevě při nástupu na exkurzi, tak i v samotném Černobylu.
 •  Ve skupině může být maximálně 10 osob.
 • Musí se dodržovat sociální odstup a program výletu se bude plánovat tak, aby se skupiny vyhnuly v kontaktu s jinými skupinami.
 • Platí povinnost nosit roušky / jednorázové rukavice.
 • V každém autě/minibusu musí být dostupná dezinfekce.
 • Všechny vozy musejí být před každým výletem dezinfikovány.

Situace ohledně karanténních opatření se neustále vyvíjí a přizpůsobuje aktuální situaci. Ukrajina 22. května 2020 zavedla tzv. Adaptivní karanténu, díky které mohlo být na většině území státu zrušena většina omezení a cílit je pouze na oblasti s vysokým výskytem nemoci COVID-19.

Od 16.3.2020 do současnosti stále platí zákaz vstupu cizinců na území Ukrajiny s výjimkou:

 • osob s trvalým/přechodným pobytem
 • řidičů/pilotů z povolaní
 • manželé nebo děti ukrajinských občanů
 • osob pracujících v diplomatických a konzulárních misích

V současné době doporučujeme pro případnou cestu na Ukrajinu sledovat internetové stránky covid19.gov.ua, kde naleznete aktuální informace ohledně stavu země a také stránky českého ministerstva zahraničí.

AKTUÁLNĚ: Ukrajinské hraniční přechody 

 


  Zájezd do Černobylu  

Chtěli byste navštívit Černobyl?

Termíny s českým výkladem – nezávazné rezervace