Černobylská zóna

Slavutyč: Z pohromy k prosperitě – cesta města za novým začátkem

Slavutyč je město, které bylo postaveno v důsledku největší jaderné havárie v historii – černobylské katastrofy. Jeho vznik byl nezbytným krokem k zajištění nového domova pro evakuované obyvatele kontaminovaných oblastí, především pak z města Pripjati. Příběh Slavutyče začíná v roce 1986 s výstavbou dvou osad, „Jakir (Якір)“ a „Lisnij (Лісний)“, které poskytly základnu pro první budovatele města.

Plovoucí“ osada Jakir. Žilo v něm asi 2000 lidí

Osada „Jakir“ byla unikátní tím, že vznikla na vodě pomocí plovoucích konstrukcí, které umožnily ubytování stavitelů během chladných měsíců. Tento inovativní přístup ukazuje na pragmatickou reakci na krizi způsobenou černobylskou havárii.

Na druhou stranu, osada „Lisnij“ posloužila jako pevninský základ pro další rozvoj, kde byly využity prefabrikované bloky dodávané z různých zemí, včetně Finska, NDR a Československa.

V osadě „Lisnij“ žilo asi 3000 lidí.

Stavba Slavutyče byla symbolickým krokem k překonání následků černobylské havárie. Město bylo plánováno s důrazem na moderní urbanismus a architekturu, což zahrnovalo širokou nabídku občanské vybavenosti, včetně škol, kulturních zařízení a obchodů. Díky mezinárodní spolupráci a podpoře se město Slavutyč stal příkladem efektivní reakce na humanitární krizi, přičemž dokázalo překonat důsledky katastrofy a transformovat se v nový domov.

Město Slavutyč 2007

Zdroj informací: https://slavutych.info

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pohřebiště kontaminované techniky Rasocha
Černobylská zóna

Hřbitov vojenské techniky Rasocha

Následně po havárii v černobylské jaderné elektrárně bylo do záchranných prací nasazeno vysoké množství armádní i civilní techniky. Většina těchto
Radar
Černobylská zóna

Černobyl 2 – Vojenský radar

Tajný vojenský radar DUGA, též nazýván jako „Oko Moskvy“, vznikl v 70-letech minulého století. V době studené války byl namířen na