Komunistická strana, která do konce roku 1989 vládla v tehdejším Československu, automaticky cenzurovala a své propagandě přizpůsobovala jak domácí, tak i zahraniční zprávy, což se samozřejmě týkalo i havárii v Černobylu. Dnes už těžko zjistíme, do jaké míry Sovětský svaz v roce 1986 informoval československé úřady a k jakým informacím měly přístup, v každém případě to neomlouvá fakt, že tehdejší média černobylskou havárii zlehčovaly a především se snažily obvinit západní státy z nepřátelské propagandy. Níže vám dáváme možnost nahlédnout do roku 1986 a prohlédnout si informace, které se tehdy k lidem dostávaly. Názor, nechť si každý udělá sám. 🙂

Rudé právo

Rudé právo

Rudé právo (29.4.1986)

O Černobylské havárii informovaly i tištěné noviny Rudé právo, což byly tzv. hlásnou troubou tehdejší komunistické strany. Jen v průběhu roku 1986 noviny zveřejnily o Černobylu minimálně 81 článků, přičemž o havárii se poprvé psalo až 29.4.1986 na 7 straně, tedy 3 dny po ní. Níže si můžete stáhnout soubor všech archivovaných 81 článků Rudého práva.

 

Československá televize

Tištěné média nebyly jedinými, které občany ČSSR informovaly o aktuálním dění z domova i ze Světa. Veliký vliv měla i tehdejší Československá televize (ČST). Na Youtube.com si můžete prohléhnout veřejně známý sestřih televizních zpráv z roku 1986, které se v Československu vysílaly.

 


  Zájezd do Černobylu  

Chtěli byste navštívit Černobyl?

Termíny s českým výkladem – nezávazné rezervace