Černobylská zóna

Černobyl 2 – Vojenský radar

Radar

Tajný vojenský radar DUGA, též nazýván jako „Oko Moskvy“, vznikl v 70-letech minulého století. V době studené války byl namířen na západ, především na USA a sloužil pro špionáž a detekci balistických střel vypuštěných na Sovětský Svaz. Nachází se severozápadně od města Černobylu v oblasti nazývané Polissia. Náklady na výstavbu se údajně pohybovali kolem sedmi miliard sovětských rublů.

Pro svojí velikost a složitost radar zaměstnal na téměř 1000 lidí, kteří žili v přidruženém městečku Černobylu-2. Konstrukce antény radaru se skládá ze dvou částí. Nízkofrekvenční anténa měří na výšku až 150 metrů a téměř 500 metrů na délku. Vysokofrekvenční anténa pak měří 100 metrů na výšku a 250 metrů na délku.

Během provozu spotřebovávala celá radarová stanice okolo 30% energie vyrobené v černobylské jaderné elektrárně. Po svém spuštění však radar vykazoval velké množství nedostatků a problémů s radiovými systémy, které ovlivňovaly mnoho vojenských a civilních systémů a to i v západních zemích. Z těchto důvodů byly dočasně vypnuty všechny pracovní frekvence, načeš byl roce 1985 radar modernizován…


Zvětšit mapu

Po nehodě v černobylské elektrárně byl provoz ukončen a některé nejdražší systémy radaru byly vyvezeny mimo ohroženou oblast. Celá vojenská posádka i s rodinami byla evakuována.

Fotogelerie

 

 

1 komentář

  1. Avatar

    Tomáš

    25.11.2012

    Se zájmem jsem si přečetl váš článek. Tak vysokofrekvenční a nízkofrekvenční anténa říkáte ? Hoši, nebuďte směšní.

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pohřebiště kontaminované techniky Rasocha
Černobylská zóna

Hřbitov vojenské techniky Rasocha

Následně po havárii v černobylské jaderné elektrárně bylo do záchranných prací nasazeno vysoké množství armádní i civilní techniky. Většina těchto
Lodní přístav
Černobylská zóna

Lodní přístav

Opuštěný lodní přístav leží na řece Pripjať. Leží severně od města Černobylu a sloužil hlavně pro menší nákladní lodě a