Aktuality

Životnost starého sarkofágu byla prodloužena o 6 let

Pod novým sarkofágem. foto: chnpp.gov.ua

Na konci listopadu 2023 získala Černobylská jaderná elektrárna aktualizovanou licenci umožňující prodloužení životnosti nestabilních konstrukcí starého sarkofágu o 6 let do roku 2029 a také oprávnění k činnosti zpracování a skladování radioaktivních odpadů v souvislosti s transformací sarkofágu na ekologicky bezpečný systém.

Konkrétními změnami v aktualizované licenci jsou:

  1. Prodloužení termínu provozu nestabilních stavebních konstrukcí starého sarkofágu o dalších 6 let – do roku 2029. Nestabilními stavebními konstrukcemi se rozumějí ty konstrukce, u nichž je pravděpodobnost zhroucení nepřijatelně vysoká.
  2. Vytvoření nového projektu demontáže nestabilních konstrukcí do roku 2025.
  3. Provedení demontáže nestabilních konstrukcí do 31. října 2029.

Starý sarkofág byl v roce 1986 postaven během 206 dnů. Rychlé tempo jeho výstavby a mimořádné radioaktivní zatížení stavebního personálu vedly k výskytu konstrukčních nedostatků. V podstatě je tento objekt kombinací „starých“ konstrukcí zničeného energetického bloku č. 4, na které byly postaveny „nové“ konstrukce sarkofágu.

Ve skutečnosti již v době dokončení sarkofágu bylo jasné, že nově postavený objekt je pouze dočasným řešením problému a že je nutné vypracovat nový projekt, dnes známý jako Nový sarkofág, který spolehlivě izoluje epicentrum Černobylské katastrofy od okolního prostředí a umožní rozebrat nestabilní sarkofág z roku 1986.

Podle předchozí verze licence měla být demontáž nestabilních konstrukcí dokončena do 31. října 2023. Avšak z řady objektivních důvodů (nedostatečného a pravidelného financování, šíření COVID-19, válka Ruska proti Ukrajině včetně obsazení Černobylské elektrárny v únoru a březnu 2022) nebylo možné tyto práce dokončit.

V souvislosti s tím provedla Černobylská jaderná elektrárna a zapojené subdodavatelské organizace dodatečné posouzení stavebních konstrukcí, výpočty stability a nosné schopnosti starých konstrukcí. Technické zprávy z těchto prací byly základem pro zdůvodnění prodloužení životnosti starého sarkofágu. Na základě tohoto zdůvodnění přijal „Státní úřad pro jadernou regulaci Ukrajiny“ rozhodnutí umožnit změny v licenci.

Zdroj 1: https://chnpp.gov.ua/

Zdroj 2: https://infoatom.news/

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace