Aktualizováno 10.4.2020

U západní hranice uzavřené Černobylské zóny vypukl 4.4.2020 požár, který se do dnešního dne (6.4.2020) rozšířil na 100 hektarech lesního porostu. Oheň pronikl i do Černobylské zóny, kde západně od vysídleného města Poliske hoří 25 hektarů lesa. Vlivem požáru vzrostla lokálně úroveň radiace oproti normě krátkodobě až 16x. Kyjevské úřady zmobilizovaly dvě hasičská letadla, vrtulník a více než 100 lidí.

Informace o tom, proč je požár v Černobylu nebezpečnější než kdekoliv jinde, si můžete přečíst v článku ČERNOBYLSKÁ ZÓNA A NEBEZPEČÍ POŽÁRŮ

Požár v Černobylu (04.2020)

Foto: Yaroslav Yemelianenko

Podezřelí byl zadržen

Ukrajinská policie zadržela podezřelého muže, který měl oheň založit na třech různých místech. Za tento čin mu podle ukrajinských zákonů hrozí peněžitý trest (300-500 násobek minimální ukrajinské mzdy) nebo odnětí svobody na 2 – 8 let. Mladý muž se při výslechu přiznal, že oheň zapálil ze zábavy, ale už jej nedokázal před rozšířením uhasit.

Oheň se Černobylskou zónou pomalu dál šíří. Ač původní ohnisko již bylo uhašeno, stále vznikají požáry nové, které na sebe územně nenavazují. Policie vyšetřuje, zda v Zóně neřádí žhář.

Zveřejnil(a) ChernobylZone.CZ dne Čtvrtek 9. dubna 2020

 

Video č.1

 

Video č. 2.

 


 

Chtěli byste navštívit Černobyl? Pojeďte s námi