39. výročí černobylské havárie
Jako každý rok si i dnes, 26. dubna, připomínáme havárii v černobylské jaderné elektrárně, ke které došlo v roce 1986. Přesně před 39 lety během noční směny pod vedením Anatolije Ďatlova došlo k sérii závažných chyb.
Jako každý rok si i dnes, 26. dubna, připomínáme havárii v černobylské jaderné elektrárně, ke které došlo v roce 1986. Přesně před 39 lety během noční směny pod vedením Anatolije Ďatlova došlo k sérii závažných chyb.
V noci na 14. února 2025, v 01:59, došlo k přímému zásahu ruského dronu, pravděpodobně typu Šahed, do ochranného pláště Nového sarkofágu (New Safe Confinement) v Černobylské elektrárně. Zásah nastal ze severu ve výšce 87 metrů nad prostorem s technologickým vybavením, které na dálku zajišťuje provoz ochranného systému. V důsledku útoku byla poškozena vnější i […]
Dne 20. prosince 2024 došlo k důležitému kroku ve správě radioaktivních odpadů na Ukrajině. Státní inspektorát pro jaderné regulace Ukrajiny schválil změny licence udělené Černobylské jaderné elektrárně. Tyto změny umožňují zahájení průmyslového provozu Průmyslového komplexu pro nakládání s pevnými radioaktivními odpady (PKNPRO / ПКПТРВ). Co to znamená? Nová licence zahrnuje zprovoznění dvou klíčových zařízení: Tato […]
V šedesátých letech byla příručka civilní obrany (CO) nepostradatelným návodem pro obyvatelstvo, jak se chránit před následky jaderného útoku. Obsahovala pokyny, jak se připravit na evakuaci, dekontaminaci a ochranu před radiací. Tyto informace tehdy odrážely obavy společnosti z možné jaderné války a měly zajistit co největší šanci na přežití.
Společnost Ukrenergo (Укренерго) oznámila zahájení rozsáhlého projektu rekonstrukce elektrické přenosové linky z Černobylu do města Slavutyče, který bude zahrnovat vytvoření nové trasy, která nebude překračovat hranice s Běloruskem.
V Černobylské zóně se stala smutná událost. Kvůli ruské mině, která tam zůstala po okupaci ruské armády z roku 2022, zahynul kůň Převalského. Neštěstí oznámila Státní pohraniční služba Ukrajiny.
Do Černobylské jaderné elektrárny zavítaly 20. a 27. dubna delegace diplomatických zástupců z různých zemí světa. Mezi účastníky byli velvyslanci, konzulové a pracovníci diplomatických misí, kteří jsou akreditovaní na Ukrajině.
Černobylská havárie, ke které došlo 26. dubna 1986 v Černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině, je považována za jednu z největších jaderných katastrof v historii. Exploze čtvrtého reaktoru způsobila masivní únik radioaktivních materiálů, které ovlivnily nejen Ukrajinu a Bělorusko, ale také velkou část Evropy a vzdálenější oblasti.
Černobylská zóna je nejen místem s tragickou historií, ale také domovem mnoha toulavých zvířat, která potřebují pomoc. Díky nadaci „Čistá budoucnost“ (CFF) se situace zlepšuje a zvířata dostávají potřebnou péči.
21. března se v průmyslovém areálu Černobylské jaderné elektrárny konalo požární cvičení, kterého se účastnil personál Černobylské jaderné elektrárny a hasičská záchranná jednotka 11 DPRZ (11 ДПРЗ). Hlavním záměrem cvičení bylo zdokonalit vzájemnou spolupráci
Slavutyč je město, které bylo postaveno v důsledku největší jaderné havárie v historii – černobylské katastrofy. Jeho vznik byl nezbytným krokem k zajištění nového domova pro evakuované obyvatele kontaminovaných oblastí, především pak z města Pripjati. Příběh Slavutyče začíná v roce 1986 s výstavbou dvou osad, „Jakir (Якір)“ a „Lisnij (Лісний)“, které poskytly základnu pro první […]
V roce 2023 došlo v Černobylské zóně k závažnému incidentu, kdy bylo odhaleno nelegální kácení stromů, včetně pokusů o vyvezení dřeva bez potřebných dokumentů. Tato aktivita, představující vážné porušení ukrajinských ekologických a lesnických zákonů, měla za následek škody přesahující 52 milionů hřiven (přibližně 31,5 mil. Kč)
Mnozí by mohli usuzovat, že po katastrofě v Černobylu v roce 1986 zůstane v Černobylské zóně jen stěží nějaký rozvinutější život. Překvapivě se však ukázalo, že některé druhy se nejen udržely naživu, ale i prosperovaly – mezi nimi i
Ministr ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů Ukrajiny, Ruslan Strilec, nedávno předložil plány na rozvoj Černobylské zóny. Na setkání s členy Výboru pro ekologickou politiku a využívání přírodních zdrojů Nejvyšší rady Ukrajiny byly představeny klíčové body Strategie rozvoje Černobylské zóny do roku 2032
V sobotu 10. února 2024 navštívil Černobylskou jadernou elektrárnu a Černobylskou zónu eurokomisař pro životní prostředí, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius.