Aktuality

Evropský komisař pro životní prostředí navštívil Černobyl

V sobotu 10. února 2024 navštívil Černobylskou jadernou elektrárnu a Černobylskou zónu eurokomisař pro životní prostředí, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius.

Delegaci, kterou vedl, tvořili významní zástupci z různých evropských institucí, včetně Evropského parlamentu, Evropské komise, Evropského klimatického fondu a Evropského mírového institutu. Spolu s nimi se návštěvy zúčastnili také představitelé Ministerstva ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů Ukrajiny a Státní agentury pro správu černobylské zóny. Na místě je přivítal zastupující generální ředitel Černobylské jaderné elektrárny Sergej Martynov a hlavní inženýr Alexandr Titarčuk.

Během prohlídky si delegace mimo jiných míst prohlédla Nový sarkofág, pod kterým se ukrývá původní sarkofág postavený v roce 1986, jenž chrání okolní prostředí před silně radioaktivními trosky havarovaného 4. bloku. Tato část návštěvy zdůrazňovala význam neustálého monitorování a zabezpečení místa, které bylo svědkem jedné z největších jaderných katastrof v historii.

Návštěva byla také zaměřena na seznámení s důsledky vojenského konfliktu a ruské invaze, které Ukrajina od roku 2022 čelí. Delegace navštívila různé lokality v Kyjevské oblasti, včetně opevnění ukrajinské armády, což ilustrovalo vážné následky války a to i na životním prostředí a civilní infrastruktuře.

Dalším cílem cesty bylo připomenutí dohody podepsané 1. července 2022 mezi eurokomisařem Sinkevičiusem a ukrajinským ministrem ochrany životního prostředí Ruslanem Strilecem. Tato dohoda umožnila Ukrajině se připojit k programu LIFE pro životní prostředí a klima, čímž se stala první zemí mimo EU, která se k tomuto programu připojila. To otevřelo dveře k posílení podpory EU v obnově ukrajinského životního prostředí zasaženého válečným konfliktem.

Zdroj a foto: https://chnpp.gov.ua/

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace