Aktuality

Černobylská zóna by se měla stát územím rozvoje, inovací a vědeckým centrem

Město Pripjať

Ministr ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů Ukrajiny, Ruslan Strilec, nedávno předložil plány na rozvoj Černobylské zóny. Na setkání s členy Výboru pro ekologickou politiku a využívání přírodních zdrojů Nejvyšší rady Ukrajiny byly představeny klíčové body Strategie rozvoje Černobylské zóny do roku 2032, kterou schválila ukrajinská vláda.

Tento krok představuje první dokument svého druhu, jenž je zaměřený na transformaci a obnovu Černobylské zóny. „Dosud jsme takový strategický dokument neměli. Je nezbytný pro účinné kroky a aktualizaci legislativy,“ zdůraznil Strilec a poukázal na význam vytvoření nové kapitoly pro oblast, jež byla dlouhodobě spojována s jadernou katastrofou.

Klíčové cíle strategie

Strategie se zaměřuje na několik klíčových oblastí, které mají podnítit obnovu a rozvoj Černobylské zóny:

  • Obnova po deokupaci: S důrazem na odminování a mapování kontaminace, což je považováno za největší výzvu.
  • Rozvoj vědeckého potenciálu: Transformace Černobylu na centrum pro výzkum mírového využití atomové energie a rozvoj vědecké infrastruktury.
  • Rozvoj obnovitelné energetiky: Využití potenciálu zóny pro podporu energetické nezávislosti Ukrajiny a integraci do energetického hubu Evropy.
  • Turistická infrastruktura: Přestože je zóna oficiálně uzavřena, stále přitahuje zájem turistů z Ukrajiny i zahraničí.
  • Unikátní biosférická rezervace: Ochrana přírodních komplexů, včetně unikátních druhů zvířat a rostlin.

Mezinárodní spolupráce a ekologická bezpečnost

Strilec také zmínil nedávnou návštěvu mezinárodního fóra „United for Nature. Agenda for Ukraine“, jehož členové měli možnost na vlastní oči vidět důsledky ruské okupace Černobylské zóny a význam realizace „Environmental Compact“ pro Ukrajinu. „Ekologická bezpečnost je klíčová pro ‚Jadernou bezpečnost‘, jednu ze složek ukrajinské Formule míru,“ vyzval Strilec mezinárodní společenství k opatřením proti útokům a okupaci jaderných objektů.

Tato strategie představuje důležitý krok k ekologické obnově a vědeckému pokroku v oblasti, která byla dlouho zatížena dědictvím jaderné havárie. S jasně definovanými cíli a mezinárodní podporou má Ukrajina příležitost nejen obnovit Černobylskou zónu, ale také ji transformovat na symbol inovací a ekologické bezpečnosti.

Zdroj: https://www.kmu.gov.ua

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Přečíst nahlas Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Přečíst nahlas Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla