Aktuality

Jak se rosničky přizpůsobily životu v Černobylu

Rosnička východní

Mnozí by mohli usuzovat, že po katastrofě v Černobylu v roce 1986 zůstane v Černobylské zóně jen stěží nějaký rozvinutější život. Překvapivě se však ukázalo, že některé druhy se nejen udržely naživu, ale i prosperovaly – mezi nimi i rosničky východní. Co stojí za jejich nečekanou schopností adaptace? Odborníci naznačují, že klíčovou roli mohla hrát rychlá změna barvy jejich kůže.

Rosničky východní (Hyla orientalis) jsou obvykle jasně zelené, ale v roce 2016 tým výzkumníků pracující v Černobylu narazil na několik rosniček s černou kůží. Později se vrátili, aby populaci podrobně prozkoumali, a během tří let zkoumali více než 200 samců rosniček chycených v rybnících jak uvnitř, tak vně Černobylské zóny na severu Ukrajiny.

Tým zjistil, že rosničky nalezené uvnitř zóny „měly výrazně tmavší barvu kůže než rosničky žijící mimo Zónu.“ Proč byla jejich kůže tmavší? Aby je chránila před radiací, naznačují vědci.

Rosničky s tmavší kůží mají více pigmentů nazývané melanin – více melaninu může vést k tmavší kůži a vlasům, ale také může chránit před radiací, včetně toho v Černobylu.

„Tmavé zbarvení je známo tím, že chrání před různými zdroji radiace neutralizací volných radikálů a snižováním poškození DNA a zejména pigmentace melaninem byla navržena jako ochranný mechanismus proti ionizující radiaci,“ píší vědci ve své studii z roku 2022.

Barva kůže rosniček byla nejtmavší v oblastech nejbližších místu havárie a tam, kde byla radiace v době katastrofy vysoká.

Jinými slovy, jedná se o rychlou evoluci v akci. V té době byly rosničky s menším množstvím melaninu více náchylné k poškození DNA způsobenému radiací, což by je pravděpodobně zabíjelo v raném věku – možná dokonce i dříve, než by se mohly reprodukovat. Na druhou stranu, rosničky s tmavší kůží měly větší šanci na přežití a následnou produkci.

Samice rosniček východních začínají s rozmnožováním, když je jim asi 2 nebo 3 roky. Od černobylské katastrofy uplynulo téměř 40 let, což odpovídá asi 10 až 15 generacím rosniček v době studie. „Když tedy říkáme, že tento evoluční proces byl rychlý, tak to tak opravdu myslíme.“

Vědci doufají, že budoucí studie pomohou rozplést genetické mechanismy za tmavším zbarvením černobylských rosniček, stejně jako určit další možné důsledky dlouhodobé expozice divoké fauny ionizující radiaci.

Zdroj: https://www.iflscience.com

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Přečíst nahlas Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Přečíst nahlas Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla