Černobylská zóna

Obec Dytiatky – vstupní brána do černobylské zóny

Dityatky

Ukrajinská obec Dytiatky se nachází na samém okraji Černobylské zóny. Najdete ji 80 km severně od Kyjeva a 30 km jižně od Černobylské jaderné elektrárny. Leží na rozvodí řek Už a Teteriv. Rozloha obce činí 2,1 km2 a při sčítání obyvatel v roce 2001 zde žilo 571 lidí.


Zvětšit mapu

První písemné zmínky o obci pocházejí z roku 1864 a z její historie vyplývá, že ji osud příliš nepřál. Jistá legenda vypráví, že v dávných dobách, při jednom z nájezdů Mongolů byla celá tehdejší vesnice zničena, přičemž přežilo pouze jedno malé dítě. Od té doby se obec jmenuje Dytiatky (Malé dítě). Za celou dobu své existence zažila obec tři veliké požáry. Ten poslední byl v roce 1905 během ruské revoluce.
Během 2. světové války zde působilo několik místních partyzánů, kteří úspěšně bojovali proti německé okupaci a 154 z nich bylo později vyznamenáno.
Dalším historickým zlomem pro Dityatky byla černobylská havárie. Při likvidování jejích následků byla většina místních obyvatel zapojena do záchranných prací. Dnes zde žije 205 likvidátorů, kterým práce v silně kontaminovaném prostředí způsobila nenapravitelné škody na zdraví.

Dityatky
Dityatky

Obec Dytiatky i její obyvatelé měli však i jedno veliké štěstí. Díky tomu, že leží v dostatečné vzdálenosti od černobylské elektrárny, nebyla kontaminace radioaktivním spadem tak vysoká, a proto nemusela být evakuována. K tomu také přispěly i povětrnostní podmínky, které byly po havárii pro Dytiatky příznivé. To se ovšem nedá říci o jiných, hůře postižených a zaniklých obcích v Černobylské zóně.

Po černobylské havárii byl na okraji této obce zřízen hraniční přechod, který odděluje dva různé světy – běžný svět a Černobyl. Tento přechod využívá armáda, pracovníci zóny a také účastníci exkurzí. Probíhá zde kontrola osob, kteří vstupují do zóny a při jejich návratu pak probíhá radiační kontrola. Pokud tedy plánujete navštívit Černobylskou zónu, tak se určitě těmto kontrolám, které naštěstí trvají velice krátce, nevyhnete.

Dityatky
Vstup do černobylské zóny

Dytiatky jsou (při cestě od Kyjeva) posledním místem před Černobylskou zónou, kde se lze ještě volně pohybovat, avšak vliv uzavřené zóny je zde velice silný a pro místní obyvatele to přináší řadu omezení. To se však může během několika let změnit, protože podle názorů některých vědců a odborníků je čas přehodnotit stávající hranice černobylské zóny (Více si můžete přečíst v samostatném článku: Do části černobylské zóny by se mohli vrátit lidé).

Zdroje:

(UK) – http://rada.info/rada/04360052/
(UK) – http://uk.wikipedia.org/…
(UK) – http://imsu-kyiv.com/…

Chtěli byste doplnit nebo upřesnit článek? Můžete tak učinit tady »

Dityatky
Hlavní vstup do černobylské zóny
Foto: Lukáš Duna

 

1 komentář

  1. Avatar

    Lucie Budínová

    7.11.2013

    Nevím jestlipo sobě vše čtete, ale maté zde chybu v názvu obce a to několikrát píšete Dityatky a přitom se obec jmenuje Dytiatky a dle mapy Dytyatky.

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pohřebiště kontaminované techniky Rasocha
Černobylská zóna

Hřbitov vojenské techniky Rasocha

Následně po havárii v černobylské jaderné elektrárně bylo do záchranných prací nasazeno vysoké množství armádní i civilní techniky. Většina těchto
Radar
Černobylská zóna

Černobyl 2 – Vojenský radar

Tajný vojenský radar DUGA, též nazýván jako „Oko Moskvy“, vznikl v 70-letech minulého století. V době studené války byl namířen na