Aktuality

29. října 2013 se začne odstraňovat starý černobylský komín

Nový odvětrávací komín

Aktualizováno 31. 10. 2013.

V černobylské jaderné elektrárně se začne 29. října 2013 odstraňovat starý komín. Ten je potřeba odstranit, aby uvolnil místo novému sarkofágu, který by měl být dokončen v roce 2017.

Doplnění

Po vyřešení technických problémů pokračují od 31.10 2013 práce na odstranění starého komínu.

Aby vůbec mohl být starý komín odstraněn, musela být vybudována jeho náhrada ve formě nového komínu. Starý komín byl totiž stále funkční a používaný k odvodu plynů a par. I když jsou bloky 3. a 4. odstavené a mimo provoz, stále se nachází v bloku č. 3 vyhořelé palivo, které je uložené v hlubokém vodním chladícím bazénu poblíž reaktoru. Více informací o novém komínu si můžete přečíst v samostatném článku: Nový odvětrávací komín.

Černobylská elektrárna nyní získala (po nutných testech) povolení k provozování nového komínu, což prakticky znamená konec starého komínu.

Stary a novy komin
Starý a nový komín

Starý komín se bude odstraňovat po jednotlivých sekcích, kterých bude 7. Po černobylské havárii nebyl nikdy vyčištěn a uvnitř je silně radioaktivní, je proto plánovaná i protiprachová ochrana.
Komín se bude odstraňovat pomocí jeřábu TEREX DEMAG CC8800-1-SWSL, který byl speciálně pro tuto činnost vyroben. Více informací o jeřábu a této operaci najdete na forum.chernobylzone.cz. Naleznete tam i kompletní specifikace v PDF.

Po odstranění nepůjde komín však na skládku do starého železa, nýbrž bude dočasně uložen v prostorách strojovny 3. bloku, která má nyní statut objektu pro nakládání s radioaktivním odpadem.

Webkamera online

Pokud bude dostupná i nová webkamera, budete moct část operace vidět v přímém přenosu!  🙂

Přípravy (28.10.2013)

Video 1.

Video 2.

Zdroj informace

(RU)  http://www.chnpp.gov.ua/…

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace