První písemné zmínky o obci pocházejí z 18 století. Leží jižně od Pripjati a k roku 1986 měla podle některých zpráv necelých sto obyvatel. Po černobylské havárii byla silně zamořena radioaktivním spadem a proto byli 27. dubna 1986 všichni její obyvatelé evakuováni a vesnice byla srovnána se zemí. Trosky domů se poté nechaly zavést vrstvou zeminy. Janov tedy potkal stejný osud jako 7km vzdálená obec Kopači.


Zvětšit mapu

K obci Janov náleží také železniční stanice, která byla zprovozněna v roce 1925. Před černobylskou havárií byla železnice využívaná pro osobní a nákladní dopravu pro Pripjať a elektrárnu. Dnes je stále část tratě v provozu. Využívají ji lidé, kteří dojíždějí vlakem za prací do elektrárny z 50km vzdáleného Slavutyče. Po části trati se také přepravuje materiál pro výstavbu nového sarkofágu.

Janov

Janov – železniční stanice

Most mezi životem a smrtí.

Most smrti

Most smrti

Nedaleko železniční stanice vede nad kolejemi most, na kterém vede hlavní příjezdová cesta do Pripjati.
Na tento most se vztahuje jistá legenda.
V době havárie lidé chodívali na most pozorovat hořící čtvrtý reaktor. V té době nikdo ještě netušil, jak je situace vážná. Legenda praví, že lidé kteří stáli v Pripjati před mostem přežili a ti kdo stáli za mostem blíže elektrárně, nejsou dnes mezi živými..

 

Video – Janov, železniční stanice: