Černobylská zóna

Černobyl: Země zvířat

Černobyl: Orel mořský

Co člověk zničil, si příroda bere zpět. Tak stručně by se dal popsat stav, který se už téměř 30 let odehrává v černobylské zóně. Z území, ze kterého před dávnými časy člověk svou činností vytlačil většinu volně žijících zvířat, umožnila černobylská havárie jejich postupný návrat. Do lidmi opuštěné a uzavřené zóny se pomalu, ale jistě vracejí i živočichové, kteří tady nebyli k vidění stovky let. Vědci a biologové se teď společně shodují, že černobylská zóna už dávno není mrtvou zónou, ale naopak „ostrovem života“, který dnes životem naopak překypuje.

Po černobylské havárii se ve vytvořené 30-km zóně zásadním způsobem změnily životní podmínky. Člověk odešel a opuštěné, leč nebezpečnou radiací zamořené území se časem stalo bezpečným útočištěm mnoha živočichů, čehož si rychle všimli odborníci, kteří zkoumají vliv radiace na místní faunu a flóru. V dnešní době, navzdory některým obavám ekologů, netrpí zvěř žádnými viditelnými mutacemi a naopak vypadá zdravěji, než jejich příbuzní žijící na jiných místech, v jiných lesích. Život v zamořeném prostředí má však svá rizika, a i když se obyvatelé zóny s radiací naučili žít a většina z nich je i kontaminována, tak dlouhodobý vliv radiace na jejich zdraví je stále předmětem výzkumu. Podle doktora biologických věd z Moskevského institutu vývojové biologie, Ruské akademie věd Alexeje Kulikova může při dlouhodobém pobytu v zamořených oblastech docházet k významným změnám na molekulární úrovni genomu, což může vést k mnoha nemocem a mutacím. Příroda si s tímto ovšem dokáže docela dobře poradit a obranné systémy organismů jsou většinou schopny obnovit původní genom. Riziko onemocnění v souvislosti se životem v zamořené zóně je i přesto stále vysoké a to i přesto, že radiace pomalu ustupuje a na mnoha místech černobylské zóny se již pohybuje v mezích norem.

Sergej Petrovič Gaščak
Sergej Gaščak instaluje fotopast.
Zdroj: chornobyl.in.ua

Vědci, biologové a dobrovolníci, mezi něž významně přispívá i Sergej Gaščak, který pracuje pro mezinárodní radioekologickou laboratoř Chornobyl Center, se snaží monitorovat pohyb a druhové složení místních organizmů. Dlouhodobým pozorováním se zjistilo, že se v černobylské zóně usadilo mnoho živočichů, z nichž někteří jsou uvedeny jak v ukrajinské, tak světové červené knize ohrožených druhů. V černobylské zóně se usadilo například 14 druhů netopýrů, orli mořští, čápi černí, jeřábi, lasičky, ježci, zajíci, vydry říční, bobři, rysi. Z těch větších zvířat pak třeba losi,  jeleni, srnky, vlci, psíci mývalovití, divoká prasata, lišky, nebo i koně Převalského, kteří sem byly přivezeny po černobylské havárii v devadesátých letech.

Fotopasti

Odborníkům ve výzkumu pomáhá také moderní technika. Neocenitelní pomocníci jsou fotopasti, které v černobylské zóně poprvé použili v roce 2000 američtí výzkumníci z Texaské univerzity. Fotopast je zařízení o velikosti větší dlaně, které se umístí nejlépe na strom a následně pak vyfotí každé zvíře, které se před ním pohne – a to jak ve dne, tak v noci. Místo kam se fotopast umístí se předem pečlivě vybírá, aby pokrývala co nejrozmanitější přirozené prostředí zvířat a zvýšily se tak šance na jejich vyfocení. Za celou dobu jejich používání vědci nasbírali tisíce jedinečných snímků.

Na konci roku 2014 bylo obrovským překvapením, když jedna fotopast vyfotila medvěda hnědého, který se v černobylské zóně nevyskytoval více než sto let.
Foto: Sergej Gaščak, Chornobyl Center.

 

Fotopasti – Foto a video: zvířata v černobylské zóně

 

Vlk
Vlk
Zdroj: chornobyl.in.ua
Orel mořský
Orel mořský
Zdroj: chornobyl.in.ua
Jeřády
Jeřáby
Zdroj: chornobyl.in.ua
Psík mývalovitý
Psík mývalovitý
Zdroj: chornobyl.in.ua
Rys s mládětem
Samice ryse s mládětem
Zdroj: chornobyl.in.ua
Los evropský
Los evropský
Zdroj: chornobyl.in.ua
Srnky
Srnky
Zdroj: chornobyl.in.ua
Vydra říční
Vydra říční
Zdroj: chornobyl.in.ua

 Fotografie jsou publikované se svolením chornobyl.in.ua.

Video – Jeleni

YouTube.com / chornobyl.in.ua

 

Video – koně Převalského

YouTube.com / chornobyl.in.ua

 

Video – divoká prasata

YouTube.com / chornobyl.in.ua

 

Video – liška v Pripjati 🙂

YouTube.com

 

Zdroje informací:

(UK) – http://chornobyl.in.ua
(RU) – http://www.mk.ru/

Chtěli byste doplnit nebo upřesnit článek? Můžete tak učinit tady »

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pohřebiště kontaminované techniky Rasocha
Černobylská zóna

Hřbitov vojenské techniky Rasocha

Následně po havárii v černobylské jaderné elektrárně bylo do záchranných prací nasazeno vysoké množství armádní i civilní techniky. Většina těchto
Radar
Černobylská zóna

Černobyl 2 – Vojenský radar

Tajný vojenský radar DUGA, též nazýván jako „Oko Moskvy“, vznikl v 70-letech minulého století. V době studené války byl namířen na