V blízkosti černobylské jaderné elektrárny byl 15.července zaznamenán požár Rudého lesa. Oheň byl poprvé registrován v 16:25 kyjevského času a díky systému včasného varování byly ihned povolány hasičské jednotky.

Černobyl - Rudý les

Místo požáru. Foto dazv.gov.ua

Během dalších dvou dnů se oheň rozšířil na oblast o rozloze 5,4 km2 a díky práci záchranářů i povětrnostním podmínkám se podařilo 17. července šíření ohně zastavit. 18. července zasahovalo na 15 hektarech u obce Janov 63 záchranářů, 17 kusů techniky a vrtulník.

Rudý les se nachází ve vnitřní 10km zóně a patří k vůbec nejhůře kontaminovaným oblastem černobylské zóny. Z toho důvodu je na celém území zóny nepřetržitě monitorována radiační situace za pomocí automatického systému radiační kontroly, který dokáže v nouzových situacích zaznamenávat údaje každé 2 minuty. K vzhledem povaze kontaminovaného území používají záchranáři dozimetry i zařízení pro nasávání vzduchu a analýzu prachových částic.

Černobyl - Rudý les

Požár Rudého lesa. Foto: dazv.gov.ua

Oheň a kouř se šíří západním směrem a radiační kontroly zaznamenaly i lokální přenos radioaktivních částí, který naštěstí neohrozil vzdálenější oblasti.

Model šíření ohně, kouře a radioaktivních částic. Foto: dazv.gov.ua

Model šíření ohně, kouře a radioaktivních částic. Foto: dazv.gov.ua

 

Video: požár Rudého lesa

Zdroj a více informací

(UA) – dazv.gov.ua