Černobylská zóna

Obec Zálesí

Obec Zálesí

Zálesí je jedna z mnoha zaniklých a opuštěných vesnic ležících v černobylské zóně. Nachází se na levém břehu řeky Už, přibližně 3 km jihozápadně od města Černobylu.
V době před černobylskou havárií se v celkem dobře prosperující obci nacházela veškerá základní občanská vybavenost, jako je např.: obchod, škola, zdravotní středisko, autobusová zastávka atd. Žilo zde necelých 3000 obyvatel, kteří se živili hlavně zemědělskou výrobou.


Zvětšit mapu

V důsledku černobylské havárie byla obec kontaminována radioaktivním spadem v takovém množství, které přímo ohrožovalo životy a zdraví lidí a domácích zvířat. Z tohoto důvodu byla 4. 5. 1986 nařízená kompletní evakuace. Všichni obyvatelé museli ze dne na den opustit své domovy a vzdát se tak všeho, co měli. Naneštěstí nebylo Zálesí kontaminováno tak silně, aby došlo na bourání domů a jejich pohřbívání pod zem, tak jako se to dělo v 11km vzdálené Kopači. Obec byla proto i po evakuaci zachována.

Několik starších lidí se sem nakonec vrátilo, avšak z nich už dnes v Zálesí žije pouze jedna stařenka, která kdysi pracovala jako učitelka. Dnes jsou v jinak opuštěné vesnici ulice zarostlé a ze zahrad se staly nepropustné džungle. Domy jsou po mnoha letech chátrání ve velmi špatném stavu a po některých již zbývají pouze zarostlé ruiny. Bohužel stejný osud, který má tato vesnice, má v černobylské zóně i mnoho dalších.

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pohřebiště kontaminované techniky Rasocha
Černobylská zóna

Hřbitov vojenské techniky Rasocha

Následně po havárii v černobylské jaderné elektrárně bylo do záchranných prací nasazeno vysoké množství armádní i civilní techniky. Většina těchto
Radar
Černobylská zóna

Černobyl 2 – Vojenský radar

Tajný vojenský radar DUGA, též nazýván jako „Oko Moskvy“, vznikl v 70-letech minulého století. V době studené války byl namířen na