Černobylská zóna

Obec Paryšev

Parišev

Paryšev (ukr. – Паришів) je jednou z několika zaniklých obcí nacházejících se v černobylské zóně, kterou je možné navštívit během černobylských exkurzí. Leží 7 km východním směrem od města Černobylu a 19 km od černobylské elektrárny. Nachází se na levém břehu řeky Pripjati. Jedná se o oblast mezi řekami Dněprem a Pripjati, která se vyznačuje velkým množstvím rašelinišť. Charakteristickým rysem této a okolních obcí je jejich historický vzhled 18-19 století, kde převládají srubové domy s doškovou střechou a různá hospodářská stavení.

Historie obce

Na okraji Paryševa byly nalezeny pozůstatky neolitických osad, dále pozůstatky z doby bronzové a dvou menších slovanských osad. V roce 1887 zde žilo 670 lidí a o 13 let později v roce 1900 měla obec už 924 obyvatel. Během druhé světové války řada místních lidí aktivně bojovala proti německé okupaci, nebo válčilo na různých frontách. Po válce bylo 96 obyvatelům Paryševi uděleno vyznamenání a řády SSSR. Hlavní zdroj obživy místních lidí byla zemědělská výroba.

V roce 1986, kdy došlo k černobylské havárii, měla Paryšev 678 obyvatel a nacházela se zde například škola, knihovna, zdravotní středisko, kaple, nebo i 2 větrné mlýny. Díky povětrnostním podmínkám, které panovaly po černobylské havárii, patřila Paryšev k nejméně kontaminovaným obcím v celém okolí a hlavním důvodem proč byli její obyvatelé vystěhováni, byla vysoká vzdálenost od ostatních „čistých míst“.

Paryšev dnes

Po černobylské havárii se do obce vrátilo několik původních obyvatel, především starší lidé. Každoročně se však jejich počet s narůstajícím věkem snižuje. Například v roce 2011 zde žilo 9 lidí a v roce 2014 jsou to už 3 lidé. O chod obce se dnes starají hasiči, kteří zde mají vybudovanou základnu. V Paryševi se nachází také základna lesního podniku černobylských lesů.

Podrobnou mapu obce Paryšev si můžete zdarma stáhnout na stránkách ChernobylMaps.com

Fotogalerie Paryševi

 

Zdroje informací

(RU) – http://kmita.livejournal.com/…
(UK) – http://uk.wikipedia.org/…
(UK) – http://chernobil.info/

Chtěli byste doplnit nebo upřesnit článek? Můžete tak učinit tady »

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pohřebiště kontaminované techniky Rasocha
Černobylská zóna

Hřbitov vojenské techniky Rasocha

Přečíst nahlasNásledně po havárii v černobylské jaderné elektrárně bylo do záchranných prací nasazeno vysoké množství armádní i civilní techniky. Většina
Radar
Černobylská zóna

Černobyl 2 – Vojenský radar

Přečíst nahlasTajný vojenský radar DUGA, též nazýván jako „Oko Moskvy“, vznikl v 70-letech minulého století. V době studené války byl namířen