Na dostavbu nového černobylského sarkofágu, který má nahradit dosluhující sarkofág z roku 1986, chybí v současné době 500 miliónu Eur (13,7 miliard Kč). Oznámil to ředitel oddělení jaderné bezpečnosti Evropské banky pro obnovu a rozvoj pan Vince Novak s tím, že se už začal hledat způsob, jak zajistit jeho dodatečné financování. Jasno by podle něj mělo být před 1. červencem 2014.
Vince Novak vysvětluje, že původně odhadovaná cena nového sarkofágu (935 milionů eur ) pochází z roku 2007. Při výstavbě je kladen vysoký důraz na kvalitu provedených prací i použitých materiálů a proto není překvapením, že rozpočet bude nakonec vyšší než se původně očekávalo. Podle zástupce vedoucího projektu výstavby nového sarkofágu pana Viktora Zalizetského jsou kovové konstrukce sarkofágu hotové ze 60%. Zástupce zhotovitele společnosti Novarka pan Nicolas Kai pak zase poznamenal, že plné dokončení projektu se očekává v listopadu 2017, tedy o dva roky později, než se původně počítalo.

Velkou část peněz z původního rozpočtu 935 milionů eur se podařilo vybrat na dárcovské konferenci v roce 2011 u příležitosti 25. výročí černobylské havárie. Česká republika přispěla částkou 2,6 miliónu eur.

Další informace o novém sarkofágu si můžete přečíst v článku: Nový sarkofág. Stavbu můžete sledovat také živě pomocí online webkamery, která je dostupná na oficiálních stránkách černobylské elektrárny: Webkamera

Nový sarkofág

Nový sarkofág

Zdroje:

(RU) – http://ukranews.com/…
(RU) – http://gazeta.ua/…
(UK) – http://ubr.ua/…