Aktuality

Černobyl v září lákal zloděje

Černobyl v září lákal zloděje

Ukrajinské úřady zaznamenaly v září nebývalý nárůst zatčení, které souviselo s nelegálním pokusem vyvést z černobylské zóny ovoce, houby a jiné lesní plody. Kyjevský policejní mluvčí Nikolaj Žukovič informoval, že minulí týden ukrajinská policie zatkla tři obyvatele okresu Polesí po té, co se za pomocí koňského povozu snažili z černobylské zóny vyvést ve 25 pytlích na 1000 kg jablek, které sklidili v evakuovaných vesnicích.

zona
„Pašeráci“ jablek. Foto: slavutich.cn.ua

Podle Žukoviče se takové případy objevují téměř každý den. Do černobylské zóny se častokrát vydávají i celé rodiny, které sbírají ovoce, lesní plody, chytají ryby, nebo loví zvěř a následně vše nabízejí k prodeji v Kyjevě a kyjevském regionu. Těmto „pašerákům jídla“ hrozí při dopadnutí pokuta od 850 Hřiven (á 970 Kč) výše a v závažnějších případech, jako je prodej kontaminovaných potravin jim hrozí až 5ti leté vězení.

les1
Policie objevila 255 pokácených stromů. Foto: www.slavutich.cn.ua

Lidi do černobylské zóny však nevnikají pouze kvůli „potravinám“, ale láká je vše, co se dá lehce zpeněžit. Policie v září například odhalila nezákonnou těžbu dřeva, když v lese objevila na 255 pokácených a srovnaných stromů přichystaných k odvozu. Další případ souvisí se zadržením 2 řidičů kamionů, kteří se v polovině září pokusili z černobylské zóny vyvést vytěžený písek, ke kterému neměli potřebné doklady o původu. Oba řidiči byli proto odvezeni na policejní služebnu k výslechu.

Jeden z posledních a nejsmutnějších případů, které ukrajinská policie musela na konci září v zóně vyšetřovat, byla krádež kovů s tragickým koncem. 23-letý muž byl smrtelně zasažen elektrickým proudem poté, co se se svým otcem pokoušel rozebrat transformátor, který byl stále připojený k elektrické síti. Událost se stala poblíž zaniklé obce Rasocha u níž se nachází pohřebiště vojenské techniky. Zavolaný lékař mohl po příjezdu na místo činu už jen konstatovat mladíkovu smrt.

Malá rada na závěr pro všechny milovníky jablek a hub: na nákup vždy dozimetr s sebou! 😀

Zdroj a více informací:

(UA) slavutich.cn.ua

 

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace