Zakladatelé internetové komunity Pripyat.com si už nějakou dobu pohrávají s myšlenkou, že by ve městě Pripjati nainstalovali webkamery, které by prostřednictvím internetu živě vysílaly aktuální pohled na město a jeho „život“ v něm. Instalaci kamer však do nedávna brzdilo několik zásadních problémů – v Pripjati není pevný internet, signál mobilních operátorů nemá dostatečné pokrytí rychlým internetem a vyskytly se i obtíže při vyjednávání se Správou černobylské zóny. To vše vedlo k tomu, že instalace kamer musela být odložena na neurčito.

Řešení se našlo. Teď se shánějí peníze

Město Pripjať

Město Pripjať

Nyní to ovšem vypadá, že se věci pohnuly správným směrem. Členové Pripyat.com nalezli technické řešení, které by zajistilo kamerám internetový přenos a daří se i vyjednávat podmínky instalace se Správou černobylské zóny. Jedinou věcí, kterou je teď potřeba vyřešit je financování, které by zajistilo instalaci a následný provoz kamer. Pomoci v tom má i veřejná sbírka, na kterou může přispět každý, kdo by rád finančně pomohl.

Nezbývá, než držet palce, že se brzy podaří získat potřebné peníze a budeme moct sledovat město Pripjať online hezky z tepla svých domovů… i když je jasné, že osobní návštěvě se přece jen nic nevyrovná… 🙂