Černobylská zóna

Obec Lelev a kontrolní stanoviště vnitřní zóny

Lelev

Zcela opuštěná obec Lelev leží uvnitř černobylské zóny. Nachází se na levém břehu chladícího rybníku, mezi městem Černobylem a obcí Kopači. Od havarovaného 4. bloku černobylské elektrárny leží ve vzdálenosti 8.5 km.


Zvětšit mapu

Historie zaniklé obce není dnes příliš známa. Podle dřívějších archeologických nálezů bylo její území osídlené již v době bronzové a další zmínky o obci pocházejí ze 12-13 století. Místní lidé se živili především chovem hospodářských zvířat, pěstováním zemědělských plodin a nebo rybolovem v nedaleké řece Pripjati. Když o několik století později přišla druhá světová válka, bylo mnoho mužů z Lelevi povoláno do armády. Na různých frontách jich zahynulo 84 a na uctění památky padlích spoluobčanů si nechali lidé v Lelevi postavit v roce 1980 pomník. V roce 1986 měla obec 1233 obyvatel a nacházel se zde například kolchoz (zemědělské družstvo), škola, obchod, nebo autobusová zastávka. Součástí obce byla i lokální protiletadlová radarová základna.

lelev-skola
Propagandistická nástěnná malba v místní škole

Vliv černobylské havárie na život v obci

Černobylská havárie měla pro Lelev zničující následky. Obec byla silně zasažena radioaktivním spadem, a proto bylo rozhodnuto o jejím kompletním vysídlení, což znamenal její faktický zánik. Evakuace obyvatel začala 3. 5. 1986. Většina lidí byla přesídlena do ukrajinské obce Nedry, která se nachází v Baryšivském okrese (necelých 70 km výhodně od Kyjeva). Domy v opuštěné obci byli i přes vysokou kontaminaci zachovány a Lelev tak nepotkal stejný osud, jako nedalekou Kopači, kde byla naprostá většina domů srovnána se zemí a pohřbená pod zem.

Z Lelevi pochází člověk, jehož jméno je často spojováno s obětmi černobylské havárie. Narodil se zde Viktor Ivanovič Lopatjuk (*22. 08. 1960, +17. 05. 1986), který pracoval v Černobylské elektrárně jako elektrikář a v osudnou noc byl v práci na noční směně. Byl jedním z 28 přímých obětí, kteří v prvních hodinách bojovali s následky havárie a po několika dnech zemřeli na akutní nemoc z ozáření. Více informací o těchto obětech si můžete přečíst v samostatném článku: Přímé oběti černobylské havárie.

Kontrolní stanoviště 10-km vnitřní zóny

Na jižním okraji Lelevi bylo po černobylské havárii zřízeno kontrolní stanoviště, které odděluje vnitřní část 10-km zóny od vnější 30-km části. Probíhá zde kontrola veškerých potřebných povolení, která jsou nutná pro vstup do vnitřní části a naopak při výstupu z ní probíhá radiační kontrola osob a vozidel. Toto stanoviště využívají zaměstnanci elektrárny, pracovníci zóny, nebo turisté, kteří se účastní černobylských exkurzí. Více informací o Černobylské zóně si můžete přečíst v článku: Základní informace o černobylské zóně.

Lelev
Lelev – kontrolní stanoviště

 Fotogalerie

 

Video: Příjezd ke kontrolnímu stanovišti Lelev

Zdroje informací

(RU) http://chernobylpeople.ucoz.ua/
(RU) http://ru.wikipedia.org/
(RU) http://pripyat.com/

Podrobnou mapu obce Lelev si můžete stáhnout zdarma na stránkách ChernobylMaps.com

Chtěli byste doplnit nebo upřesnit článek? Můžete tak učinit tady »

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pohřebiště kontaminované techniky Rasocha
Černobylská zóna

Hřbitov vojenské techniky Rasocha

Přečíst nahlasNásledně po havárii v černobylské jaderné elektrárně bylo do záchranných prací nasazeno vysoké množství armádní i civilní techniky. Většina
Radar
Černobylská zóna

Černobyl 2 – Vojenský radar

Přečíst nahlasTajný vojenský radar DUGA, též nazýván jako „Oko Moskvy“, vznikl v 70-letech minulého století. V době studené války byl namířen