Aktuality

44. výročí založení města Pripjati

Pripjať

Opuštěná Pripjať, o které se často mluví jako o „Mrtvém“, nebo „Zakázaném“ městě, má dnes výročí 44 let od svého vzniku. Město bylo oficiálně založeno 4. února 1970 a sloužilo pro ubytování zaměstnanců z nedaleké černobylské elektrárny s rodinami. Pripjať byla v době své největší slávy bohatým městem, kde věkový průměr obyvatel činil 26 let. Po 16 letech od svého založení však přišla černobylská havárie a celá Pripjať musela být se svými 49 360 obyvateli 27.4.1986 kompletně evakuována.

Pripjat
Město Pripjať

Od té doby, téměř po 28 letech co je Pripjať opuštěná, si lidé stále připomínají její různá výročí. Nejinak tomu je i u výročí jejího založení. Pravidelně se 4. února pořádají vzpomínková setkání různých spolku a lidí, kteří žili v Pripjati před černobylskou havárií. Pravidelná setkání pro širokou veřejnost probíhají také v národním muzeu „Černobyl“ v Kyjevě. Například dnes večer (4.února 2014) zde proběhne výstava fotografií „Po katastrofě“, promítání video-prezentací, nebo bude představena nová kniha „Město, které není“ od spisovatele Alexandra Esaulova.

Kniha „Město, které není“
Kniha „Město, které není“ od spisovatele Alexandra Esaulova

Více informací o městě Pripjati si můžete přečíst v samostatném článku: Město Pripjať.

Kolika let se „dožije“ Pripjať ?

stredni-skola
Střední škola

Budoucnost města je dnes velice diskutovaným tématem a to nejen mezi odborníky, černobylskou komunitou, ale i širokou veřejností. Mnoho budov se dnes nachází ve velmi špatném technickém stavu, díky čemuž došlo už k několika zřícení. Ukázkovým příkladem může být střední škola, ve které došlo již k dvěma zřícení obvodových zdí. Z tohoto důvodu by Ukrajinské úřady nejraději Pripjať srovnaly se zemí, avšak naproti tomu se objevují snahy o její zachování a vytvoření skanzenu, které by sloužilo jako varování, kam až může lidská činnost zajít. Každá z těchto variant má však své veliké klady a zápory, přičemž obě jsou velice finančně nákladné. Kdy se však o osudu města s jistotou rozhodne se zatím neví. Některé odhady hovoří o deseti letech.

Anketa o budoucnosti Pripjati

[poll id=’4′]

2 Comments

 1. Avatar

  Richard

  4.2.2014

  Je možné výše zmiňovanou knihu zakoupit – objednat?

 2. Avatar

  Richard

  4.2.2014

  Je možné někde objednat – zakoupit výše zmiňovanou knihu?

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace