Aktuality

37. výročí černobylské havárie

Černobyl - Černobylská jaderná elektrárna

Dnes, 26. dubna 2023, si připomínáme 37. výročí černobylské havárie, jako nejhorší jadernou katastrofu v historii lidstva. Při této příležitosti je důležité se zamyslet nejen nad tragickými událostmi minulosti, ale také nad současnou situací v oblasti.
V minulosti se svět spojil, aby se vypořádal s následky černobylské katastrofy a důsledky pro životní prostředí i lidské zdraví. Avšak letos se výročí stále koná v kontextu probíhající války mezi Ruskem a Ukrajinou, která začala v únoru 2022 a dosud pokračuje.
Ruské jednotky vstoupily na Ukrajinu z několika směrů, včetně ze severu z Běloruska, odkud měly v plánu skrz Černobylskou zónu postupovat směrem na Kyjev. Ukrajinská armáda i samotní Ukrajinci však statečně čelili ruskému postupu, což nakonec donutilo ruské jednotky se stáhnout ze severní části Ukrajiny (více v článku Průběh okupace Černobylu). 
Přestože se ruské jednotky stáhly zpět do Běloruska, Kyjevská oblast, která zahrnuje i Černobylskou zónu, zůstává v neklidném stavu. Stále existuje určité (leč nízké) riziko konfrontace ve směru od Běloruska a v důsledku čehož je nyní Černobylská zóna tzv. nárazníkovou oblastí, která je pod kontrolou ukrajinské armády.

Vstup do zóny je omezen na vojáky, pracovníky zóny, elektrárny a některé dobrovolníky poskytující humanitární pomoc. Tito dobrovolníci přinášejí základní potřeby a potraviny pro starousedlíky, kteří stále žijí v zóně.

Navíc se v současné době usilovně pracuje na obnově podniků, které byly během ruské okupace v Černobylské zóně vydrancovány a zničeny. Tato obnova je realizována jak vlastními silami, tak s pomocí mezinárodních partnerů v rámci Plánu obnovy a rozvoje vyloučené zóny po ruské okupaci.

Dnešní výročí černobylské katastrofy nám připomíná nejen tragické události z roku 1986, osudy lidí bojujících s radiací a následný dopad na bezpečnost jaderných elektráren, ale také nás upozorňuje, že žít v bezpečí není samozřejmost. I tak izolovaná oblast, jakou je bezesporu Černobylská zóna, se může stát přímým svědkem válečných konfliktů. Doufejme, že při příštím výročí černobylské havárie bude válka již minulostí a obnova a rozvoj jak Černobylské zóny, tak celé Ukrajiny, se opět naplno rozjedou.

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Přečíst nahlasStránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Přečíst nahlasDne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená