Aktuality

Černobyl a Ukrajina: Diplomatické snahy o jadernou a radiační bezpečnost

ČERNOBYL A UKRAJINA: DIPLOMATICKÉ SNAHY O JADERNOU A RADIAČNÍ BEZPEČNOST

Andrij Jermak, šéf Kanceláře prezidenta Ukrajiny, nedávno hostil diplomaty zahraničních států na jednání v Černobylské jaderné elektrárně. Hlavním tématem setkání byla realizace Zelenského mírového plánu a jeho klíčové prvky týkající se jaderné a radiační bezpečnosti.

Setkání přivítalo vedoucí zástupce ambasád zemí G7, zastoupení EU a dalších států, včetně Polska, Slovenska, České republiky, Litvy, Estonska, Lotyšska, Turecka, Švédska, Nizozemska, Dánska, Norska, Brazílie, Indie, Španělska, Jižní Koreje, Egypta a Vatikánu. Online se zapojily také zástupci indonéských, australských, saudskoarabských, argentinských, mexických a chilských ambasád.
Jermak vyzdvihl význam Ukrajiny v boji za světovou jadernou bezpečnost. Zvláště zdůraznil situaci na Záporožské jaderné elektrárně, která je stále okupována, což představuje vážné nebezpečí pro celý Svět. Vyjádřil také podporu Ukrajinské mírové formule, která má řešit globální krize a rizika vytvářená Ruskou federací.

Během návštěvy Černobylské jaderné elektrárny se zahraniční diplomaté seznámili s prací Skladu vyhořelého jaderného paliva a novým sarkofágem, který byl postaven k ochraně personálu, obyvatelstva a životního prostředí před jaderným a radiačním nebezpečím.
Zaměstnanci elektrárny informovali diplomatickou delegaci o škodách způsobených během 35denní okupace ruskými vojsky na začátku války. Zničení elektrického vedení vedlo ke zvýšení radiace, byla poškozena vědecká laboratoř a byl zničen monitorovací systém. Škody způsobené okupanty byly odhadnuty na 100 milionů eur. Ministr ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů Ruslan Střelecký informoval, že ruská agrese proti Ukrajině již způsobila ekologické škody ve výši více než 54 miliard dolarů. Na summitu OSN o změně klimatu v Egyptě navrhl prezident Zelenský vytvoření platformy pro hodnocení ekologických škod způsobených válkou.

Ukrajinská mírová formule a její klíčové prvky získaly podporu v několika mezinárodních dokumentech, včetně rezoluce Valného shromáždění OSN. Různé státy vyjádřily ochotu stát se lídry nebo účastníky realizace konkrétních bodů plánu. Zejména v situaci, kdy jaderná bezpečnost světa může být ohrožena, jsou diplomatická jednání a spolupráce mezinárodního společenství neocenitelné. Ukrajina zdůrazňuje nutnost zastavit ruskou agresi a bojovat s důsledky války po celém světě, aby udělala svět bezpečnějším pro nás všechny.

Zdroj: https://president.gov.ua/

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace