Aktuality

28. výročí černobylské havárie

Milióny lidí na celém světě si dnes připomínají 28. výročí černobylské havárie. Jedná z nejhorších jaderných katastrof v dějinách lidstva se stala 26.dubna 1986 v 1 hodinu 23 minut na 4. bloku černobylské jaderné elektrárny a svou velikostí poznamenala osudy miliónů lidí a významně změnila lidský přístup k jaderné energii.

Roztržený reaktor
Roztržený reaktor
Zdroj: Joanna, Flickr.com

Na Ukrajině a mnoha dalších místech světa se v těchto dnech pořádají různé vzpomínkové akce, setkání a bohoslužby. Každoročně během výročí havárie přichází do černobylské zóny několik set lidí, především z řad původních obyvatel, aby uctili památku svých přátel a lidí, kteří přišli o život a zdraví v důsledku havárie.

Pomník
Pomník u hasičské stanice

Tak jako v minulých letech i letošní 28. výročí předcházely akce spojené s údržbou a úklidem černobylské zóny. Zaměstnanci podniků, institucí a organizací sídlících v zóně opravují například místní komunikace, sbírají odpadky a natírají výstražné cedule. Ve městě Černobylu pak zkrášlují ulice, domy, vysazují mladé stromky, nebo upravují okrasné keře. Tím ovšem jejich práce nekončí, spíše naopak. Následky černobylské havárie se likvidují nepřetržitě 28 let a jen za rok se toho od 27. výročí událo opravdu hodně.

Demontáž komínu
Demontáž komínu
Foto: Chnpp.gov.ua

Jednou z nejvíce sledovanou a diskutovanou událostí byla bezesporu demontáž černobylského symbolu – starého komínu, který se nacházel se mezi 3 a 4 blokem. Také práce na novém sarkofágu pokračují v plném proudu. Jeho první polovina je téměř dokončena a už se staví jeho druhá část. Dokončení sarkofágu je naplánováno na rok 2015 a jeho výstavbu můžete pozorovat online prostřednictvím dvou webkamer. V listopadu jste se mohli na našich stránkách mimo jiné dočíst i o běloruské dívce, která trpěla leukémií. Její nemoc byla silně spojována s následky černobylské havárii a s lítostí všech letos v únoru zákeřné nemoci podlehla.

Duga2
Vojenský radar Duga2

Na své si nově přijdou také návštěvníci černobylské zóny. Koncem minulého roku byla pro exkurze zpřístupněna kolosální DUGA. Tento vojenský radar sloužil v době studené války pro špehování západu a vidět jej na vlastní oči je nezapomenutelný zážitek. Současná ukrajinská krize nemá na chod zóny prakticky žádný vliv a proto exkurze i cesty do Černobylu probíhají bez sebemenších problému, což jistě potěší všechny, kteří se do zóny teprve chystají.
Práce v černobylské zóně budou samozřejmě pořád pokračovat a nezbývá než popřát zaměstnancům zóny pevné zdraví, hodně štěstí a pracovních úspěchu v jejich každodenním boji s radiací, která je na mnoha místech zóny i po 28 letech pro člověka stále nebezpečná.

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Přečíst nahlasStránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Přečíst nahlasDne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená