Aktuality

Ukrajinské děti z okolí Černobylu přijeli do Jeseníků na ozdravný pobyt

Třemešek

Letos, již po čtyřiadvacáté pořádá Česko-ruská společnost za podpory ministerstva zdravotnictví ozdravný pobyt pro ukrajinské děti českých krajanů žijících v oblastech zasažených černobylskou havárií.

Třemešek 17.7.2014
Třemešek – ozdravný pobyt ukrajinských dětí

Třiašedesát dětí ve věku od 8 do 14 let, které přijely na 3-týdenní pobyt do obce Třemešek u Oskavy na Šumpersku trpí vlivem černobylské havárie celou řadou onemocnění. I když tyto děti ještě nebyly v době havárie na světe, život v zamořených oblastech Ukrajiny jim přináší mnoho zdravotních problému. Trpí například nemocemi pohybového ústrojí, poruchami imunity a krvetvorby, poruchou funkcí štítné žlázy, objevují se problémy dýchacích cest a stále častěji se u dětí vyskytují i kardiologické a neurologické nemocnění. Ozdravný pobyt je pro ukrajinské děti s českými kořeny zdarma a přijely z Malína, Malinovky, Dubna, Žitomiru a Kyjeva.  To, že ozdravný pobyt,  který mimo jiné zaštiťuje profesor MUDr. Josef Koutecký, DrSc.  má smysl a dobrý vliv na zdravotní stav dětí, potvrzují čeští i ukrajinští lékaři.

Během svého pobytu v Jeseníkách se děti českých krajanů zábavnou formou seznamují s českou kulturou, tradicemi a místními pamětihodnostmi. Dopoledne mají děti vyhrazené pro výuku českého jazyka, vlastivědě, rehabilitačnímu cvičení a hře na flétnu, která má pomoci dětem posílit dýchací ustrojí. V odpoledních hodinách se pak pro děti pořádají různé soutěže, hry, výlety do přírody a okolních měst. Navštívily tak například Město Šumperk, kde je přivítal starosta města, uničovský bazén, olomoucký aquapark, hrad Úsov, Moravský kras, nebo Šternberk. Díky partnerům Česko-ruské společnosti mají děti vstupné zdarma.

Prezentace projektu

17.7.2014 předseda Česko-ruské společnosti pan Tomáš Lukavský za tímto účelem uspořádal s partnery a sponzory projektu setkání s prezentací, během které představil celý projekt. Setkání se například účastnila ukrajinská vicekonzulka Tetiana Gorupovych, zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti ministerstva zahraničí JUDr. Karel Kühnl, ředitelka nadace Agrofert ing. Zuzana Tornikidis, předseda správní rady České nadace 2000 ing. Jaroslav Kubínek, zástupci měst Šumperka, Uničova, obce Oskavy, zástupci olomouckého kraje, zástupce dopravní společnosti Regabus a další spolupracovníci Česko-ruské společnosti. Setkání se také  účastnili zástupci Českého rozhlasu a ChernobylZone.cz.

Děti návštěvníkům setkání předvedly, co se v průběhu svého pobytu v Česku naučily. Během svého vystoupení zazpívaly české a ukrajinské národní písně, zahrály na flétny, přednesly básničky a pověděly co se naučily o České republice.

Vystoupení
Třemešek – Vystoupení
Vystoupení
Třemešek – Vystoupení
2014-07-17 12.18.46
Třemešek – ozdravný pobyt ukrajinských dětí
2014-07-17 12.18.17
Třemešek – ozdravný pobyt ukrajinských dětí
DSCF0006
Třemešek – ozdravný pobyt ukrajinských dětí
DSCF0009
Představení hostů.

 

Zajímavé odkazy

 

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace