Video

Mýtus ruského kola: točilo se po více jak 31 letech?

Mýtus ruského kola

V září (2017) se na internetu objevilo video, na kterém polští turisté otáčejí v Pripjati ruským kolem. Ohledně videa se rozpoutala vášnivá debata, jestli video je, nebo není pouhá fikce a jestli je možné s kolem i po více jak 31 letech pohnout a roztočit jej. Do celé situace se vložila i Správa Černobylské zóny, aby po svém oficiálním vyšetřování oznámila, že se ruské kolo otáčet nemohlo, neboť jeho hnací mechanizmus je silně zkorodován a nenese žádné známky pohybu, či poškození. K tomuto závěru přispěl i fakt, že se kabiny ruského kola stále nachází ve stejné pozici už od roku 1986, kdy došlo k černobylské havárii. Správa Černobylské zóny má tedy jasno, ale ohledně videa je pořád mnoho nejasností a tak náš kolega Ondřej Civín rozjel vlastní vyšetřování, jehož výsledek a správnost nakonec potvrdil i člověk, který byl s těmito Poláky v Černobylu.

Jaká je tedy skutečnost? Otáčelo se ruské kolo, nebo neotáčelo? Zjistit to můžete ve videu nahoře nad tímto článkem (neobsahuje zvuk). A co vy, jaký máte na otáčení ruského kola názor?

 

4 Comments

 1. Avatar

  Juri

  30.10.2017

  A přesně kvůli podobným pitomcům, co to provedli, mají teď profesionální skupiny a fotografové zákaz používání dronu a další výrazná omezení potřebná pro jejich práci. Mě osobně stálo nemalé úsilí a spoustu peněz, dostat takové povolení. Nakonec jsem musel natáčení v Zóně výrazně omezit, protože jsme povolení stejně nedostali. A to i když jsme oficiální žádost posílali pod záštitou velmi známého média...

 2. Avatar

  Lamel

  30.10.2017

  A jak to bylo s tím jeřábem ?

 3. Avatar

  Rickczsu

  30.10.2017

  Stejně jako seskok z datla. Někteří lidé holt tu úctu nenajdou ani u tak vzácných míst.

 4. Avatar

  Marcin

  30.10.2017

  Nejdřív mě to trochu zamrzelo a rozzlobilo, že jím pohli, ale pak jsem se nad tím zamyslel: zkusili to, nic nepoškodili a všechno uvedli jak bylo. Stejně to kolo časem zreziví natolik, až se jednou rozpadne. Není to žádný památník Černobylu. Kdyby na to kolo vítr shodil strom, taky ním pohne, že… Možná ale trochu úcty by chlapcům taky neuškodilo a je jasné, že teď už budou celou oblast kontrolovat daleko víc a když se Ukrajinci na_serou, tak tam zakážou vstup všem lidem, právě díky takovýmto šprýmařům…

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Video

Pripjať – Před, během, poté

http://www.youtube.com/watch?v=eKBPXfZcA3EZajímavý dokument o životě lidí v Pripyati před, během a po jaderné katastrofě v černobylské elektrárně v dubnu 1986. Zdroj: