Ukrajinský Státní úřad pro černobylskou zónu připravuje plány na demolici města Pripjatě, neboť se většina opuštěných budov nachází v takovém havarijním stavu, že u mnoha z nich může kdykoliv dojít ke zřícení a pro turisty se tak stávají nebezpečnými. Na začátku října to řekl místopředseda úřadu pro černobylskou zónu Dmitrij Bobro s tím, že v příštích dvou letech se bourat určitě nezačne. Demolice zchátralého a radiací kontaminovaného města má odhadem přijít na miliardy ukrajinských hřiven a v tuto chvíli na to Ukrajina nemá peníze.

 

Střední škola č.1.

Pripjať – Střední škola č.1.

Střední škola č.1.

Pripjať – Střední škola č.1.

Proti bourání se jednoznačně staví cestovní agentury a kanceláře, které do Černobylu vozí turisty z celého Světa. Právě opuštěné město Pripjať je největším lákadlem Černobylu, čehož si je vědom i samotný úřad, který by proto rád zachoval v rámci možností několik budov. V každém případě, statici předpovídají, že do 10 let se mnoho budov samo zřítí a teď jde hlavně o to, aby se nikomu nic nestalo.

Cestovní agentury a kanceláře aktivně spolupracují s úřady a školení průvodci provázejí turisty, s ohledem na radiaci i stav budov, po bezpečných trasách a místech tak, aby se maximálně eliminovalo jakékoliv nebezpečí. Oproti tomu, největší vrásky na čele dělají úřadům ilegální návštěvníci, tzv. Stalkeři, kteří se v Pripjati pohybují inkognito, bez doprovodu průvodců a nebojí se riskovat. 

 

Zdroj:

(UA) http://www.slavutich.cn.ua/
(UA) KievVlast – Alena Momot  http://kievvlast.com.ua/


 

Chtěli byste navštívit Černobyl? Pojeďte s profesionály!


doČERNOBYLU.cz