Aktuality

MAAE dokončila misi v Černobylské jaderné elektrárně

Vlajka IAEA

Tým pracovníků MAAE pro jadernou bezpečnost, zabezpečení a dozor dokončili 3.6.2022 misi v Černobylské jaderné elektrárně, jejímž cílem bylo poskytnout pomoc a podporu Černobylské elektrárně (ChNPP) v oblasti jaderné bezpečnosti a zabezpečení. Tato akce byla organizována v rámci Akčního plánu pomoci (AAP), který MAAE realizuje.

Během čtyřdenní mise odborníci diskutovali o aktuální bezpečnostní a zabezpečovací situaci v jednotlivých zařízeních v uzavřené zóně. Hovořili zejména o jaderné bezpečnosti, nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým jaderným palivem, radiační ochraně, havarijní připravenosti a odezvě. Mise se kromě specialistů z ChNPP zúčastnili také zástupci Státní inspekce jaderného dozoru Ukrajiny (SNRIU).

Odborníci MAAE studovali stav systémů fyzické ochrany zařízení v uzavřené zóně a stanovili seznam potřeb vyvolaných záborem ze strany ruských sil. Tyto potřeby byly specifikovány po posouzení činností nakládání s RAO a VJP a stavu radiační ochrany pracovníků při práci.

Asistenční mise se rovněž zaměřila na stanovení priorit při dodávkách vybavení souvisejícího s radiační ochranou, bezpečností a reakcí na mimořádné události a na poskytování technického poradenství pro obnovení provozu automatizovaného systému monitorování radiace ve vyloučené zóně.

Během mise mezinárodní experti navštívili také SSE „Ekocentrum“, Centralizovaný sklad vyhořelého jaderného paliva v rámci Národní společnosti pro výrobu jaderné energie „Enegroatom“ a státní podnik „Ústřední podnik pro nakládání s radioaktivními odpady“.

V závěrečné zprávě asistenční mise budou specifikovány aspekty technické pomoci na podporu bezpečnosti a zabezpečení zařízení a činností v areálu ChNPP.

Souvislosti

Dne 28. dubna 2022 zveřejnila MAAE souhrnnou zprávu generálního ředitele o jaderné bezpečnosti, zabezpečení a zárukách na Ukrajině.

V závěru této zprávy se uvádí: „MAAE bude nadále pozorně sledovat vývoj na Ukrajině se zvláštním zaměřením na bezpečnost a zabezpečení ukrajinských jaderných zařízení, zejména těch v lokalitě Černobylské jaderné elektrárny, jaderných reaktorů a radioaktivních zdrojů, a bude poskytovat technickou pomoc pro zajištění jejich bezpečnosti a zabezpečení.“ Tento akční plán pomoci stanoví technickou pomoc a podporu Ukrajině v oblasti jaderné bezpečnosti a zabezpečení.

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Přečíst nahlasStránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Přečíst nahlasDne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená