Černobylská zóna

Alone in the Zone

Alone in the Zone

Černobylu se věnuji relativně dlouho a za tu dobu jsem měl možnost vidět spoustu filmových dokumentů a videí. Na ty méně kvalitní si už téměř nevzpomenu, ale k těm dobrým se jednou za čas rád vracím. Jedním takovým je i polský filmový projekt „Alone in the Zone“, který jsem měl možnost několikrát vidět a na který je tento článek vlastně takovou malou „recenzí“. Myslím, že by se o dobrých a originálních projektech mělo vědět a takovým Alone in the Zone rozhodně je.

Kapitoly

1. Projekt Alone in the Zone
2. Film Alone in the Zone + Trailer
3. Film Alone in the Zone 2 + Trailer
4. Shrnutí a hodnocení
5. Kde koupit a za kolik

Projekt Alone in the Zone

Arkadiusz Podniesiński
Arkadiusz Podniesiński

Nekomerční dvoudílný filmový projekt Alone in the Zone je dílem polského dobrodruha Arkadiusze Podniesińského (www.podniesinski.pl), který se svým týmem natočil v černobylské zóně stovky hodin videozáznamu, z nichž vzešly dva celovečerní dokumentární filmy a spousta bonusových materiálů. Pětileté natáčení obou dílů začalo v roce 2008 a zahrnuje v sobě několik černobylských výprav, během kterých pan Podniesiński prozkoumal i místa, do kterých se běžný návštěvník Černobylu nedostane. Je proto zajímavé sledovat, kam se s povolením úřadů dostal, co natočil a hlavně jak k samotnému natáčení i tvorbě obou filmů přistupoval.

Filmy Alone in the Zone (2011) a Alone in the Zone 2 (2013) se ve své finální podobě snaží ukázat skutečnou a reálnou zónu tak jak je. Nic nebylo přikrášleno, nebo uměle upraveno. Aby se docílilo co nejreálnějšího výsledku, byla naprostá většina filmových scén natočena pomocí kamery, kterou měl pan Podniesiński umístěnou na helmě. Divák se díky tomu dívá na černobylskou zónu z první osoby, což dobře znají hráči PC her, jako je například S.T.A.L.K.E.R.. To dodává oběma filmům nezaměnitelnou atmosféru, kterou navíc umocňuje hudba napsaná přímo na míru profesionálním hudebním studiem.

Scéna z filmu Alone in the Zone
Scéna z filmu Alone in the Zone
Alone in the Zone 2
Scéna z filmu Alone in the Zone 2

Filmy jsem zakoupil ve formátu DVD ve verzi Alone in the Zone 1+2 Deluxe – Multilanguage v internetovém obchodě pana Podniesińského – sklep.podniesinski.pl (více o nákupu si můžete přečíst na konci tohoto článku). Verze Deluxe je rozšířená o bonusový obsah v podobě třetího DVD. Brzy po zaplacení mi také přišel na email odkaz a heslo na webovou stránku, na které je dostupné další bonusové video, mapy černobylské zóny s jednotlivými popisy natočených míst, nebo třeba odkaz na rozsáhlou fotogalerii.

Film Alone in the Zone

Oba filmy, včetně bonusových videí a fotek jsou u verze Deluxe na třech DVD a to znamená, že je na co se dívat. Tak například v prvním filmu Alone in the Zone můžete vidět město Pripjať, ve kterém třeba uvidíte lunapark s ruským kolem, krytý bazén, školy, policejní stanici, různé laboratoře, a nebo můžete zjistit co se ukrývá v temných sklepích nemocnice a továrně Jupiteru. V areálu černobylské elektrárny si zas můžete prohlédnout interiéry nedokončeného 5 a 6 bloku, nebo řídící velín 1. bloku černobylské elektrárny. Je libo vidět Černobyl 2 a jeho DUGU? Žádný problém. K vidění je toho samozřejmě daleko více, protože samotný film trvá 100 minut + 5 minutové bonusové video a spousta fotek, z nichž některé jsou dokonce i ve 3D.

Trailer: Alone in the Zone

Film Alone in the Zone 2

Ve druhém filmu Alone in the Zone 2 potom můžete vidět přelet helikoptérou nad černobylskou zónou, nebo létající dron, který natočil spoustu úchvatných scén. Opět můžete vidět město Pripjať a okolní obce, dětský tábor, pohřebiště kontaminovaných strojů Rasochu a Burakivku, chladící věž 5 bloku, rudý les a několik dalších laboratoří, škol a školek, nebo temných sklepů a zákoutí. Ve druhém díle Arkadiusz Podniesiński dokonce navštívil i kontrolní místnost havarovaného 4. bloku, ze které se havarovaný reaktor řídil. I v tomto druhém filmu je toho k vidění daleko více, neboť celková doba hraní činí 100 minut. Bonusová videa o délce 60-ti minut jsou pak zvlášť v rámci zakoupené verze Deluxe na samostatném DVD.

Trailer: Alone in the Zone 2

 

Natáčení leteckých scén pomocí dronu

 

Světová premiéra filmu Alone in the Zone 2 se konala v Pripjati

 

Shrnutí a hodnocení

Filmový projekt Alone in the Zone rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl možnost o Černobylu v poslední době vidět. Podrobně a originálním způsobem zachycuje známá i neznámá místa černobylské zóny, která pomalu a nenávratně mizí. Oba filmy si v zahraničí našly mnoho spokojených diváků, především z řad lidí, kteří se o Černobyl zajímají, ale nemohou se do něj podívat osobně, ať už kvůli nízkému věku, nedostatku času, nebo peněz. Filmy si oblíbili i fanoušci her Call of Duty nebo S.T.A.L.K.E.R.. Celý projekt Alone in the Zone hodnotím velmi kladně, který určitě stojí za zhlédnutí. Pokud si jej tedy zakoupíte, nebo ho dostanete jako dárek, věřím, že nebudete litovat.

Bude pokračování…

Projekt Alone in the Zone tím ovšem nekončí. Vzniká další pokračování s názvem Alone in the Zone 4K, což značí, že půjde o film v ultra vysokém rozlišení. Nezbývá, než se těšit a držet Arkadiuszovi Podniesińskému palce, ať vše dobře dopadne.

Kde koupit a za kolik

DVD
DVD Alone in the Zone 2

Na výběr je několik cenových variant i formátů od DVD po Blu-ray v HD rozlišení a to buď v Polštině, nebo vícejazyčné verze doplněné o anglické a němcké titulky. Ceny různých verzí se při zakoupení obou filmů pohybují v přepočtu od 850 Kč výše.

Já jsem oba filmy zakoupil ve společné verzi Deluxe – Multilanguage ve formátu DVD v internetovým obchodě sklep.podniesinski.pl za v přepočtu 1880 Kč i s dopravou. Nikde jinde se tyto filmy neprodávají a ani nebudou. Díky tomu má pan Podniesiński perfektní přehled o prodeji, což mu navíc umožňuje do filmů vkládat identifikační údaje kupujícího a tím odhalit autora případné nelegální kopie (to je také jeden z důvodů, proč filmy nenajdete v našem eshopu). Proces objednání je naprosto bezproblémový a platba přes PayPal probíhá okamžitě, avšak případní zájemci mohou platit i kartou. Jediné omezení, které platí je, že druhý díl Alone in the Zone 2 si lze zakoupit pouze pokud už máte zakoupený první díl Alone in the Zone. V opačném případě si lze oba filmy zakoupit společně, tak jak jsem to udělal já.

Info

Nejen v zahraničí, ale i nás v Česku vzniká okolo Černobylu několik velmi zajímavých projektů a až přijde ten správný čas, vše se dozvíte. Určitě je se na co těšit. 😀

Fotografie v tomto článku jsou publikované se svolením pana Podniesińského. Zdoj: www.podniesinski.pl

2 Comments

 1. Avatar

  Danjen

  5.10.2014

  Dobrý den.Viděl jsem, byl by to dobrý dokument, ale nevydržel jsem u něj a to i přesto, že jsem velký fanatik Chernobylu a všeho, co se točí kolem tohoto tématu. Ne, že by se mi nelíbilo zpracování, ale hrozně moc mi vadilo jeho otevírání dvířek, otáčení stran knih, přemísťování věcí a přehrabování se ve všem. Kdyby to tam dělal každý..Evidentně pan „Pšonk“ má dobrý pocit, že to po jeho návštěvě bude jinak, však on si originál užil.

 2. Avatar

  Martin

  5.10.2014

  Měl bych zájem o oba díly v HD kvalitě,
  ale bohužel nemám možnost zakoupení z Polska. Zprostředkoval by mi někdo koupi za České koruny?
  Popřípadě dokumenty od někoho zakoupím, kdo ho již nechce.
  Děkuji předem.

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pohřebiště kontaminované techniky Rasocha
Černobylská zóna

Hřbitov vojenské techniky Rasocha

Následně po havárii v černobylské jaderné elektrárně bylo do záchranných prací nasazeno vysoké množství armádní i civilní techniky. Většina těchto
Radar
Černobylská zóna

Černobyl 2 – Vojenský radar

Tajný vojenský radar DUGA, též nazýván jako „Oko Moskvy“, vznikl v 70-letech minulého století. V době studené války byl namířen na