Aktuality

14. prosince – Den likvidátora

14. PROSINCE – DEN LIKVIDÁTORA

Ukrajina a Svět uctily 14. prosince 2021 likvidátory následků havárie čtvrtého bloku Černobylské jaderné elektrárny.

Krutá a tragická realita, která nastala po výbuchu čtvrtého bloku černobylské jaderné elektrárny, vedla k jinému vnímání světa, protože lidstvo nikdy nepoznalo takovou katastrofu způsobenou člověkem. Černobyl se stal černým znamením na tisíce let dopředu.

Tak už to na světě chodí: v hodině velkého neštěstí, v hodině smrtelného nebezpečí stojí ti nejstatečnější v prvních řadách. Tisíce a tisíce likvidátorů za cenu svých životů a zdraví chránili svět před strašlivými paprsky radiace – hasiči, lékaři, vojáci, strážci zákona, stavební dělníci, řidiči, obsluha strojů a samozřejmě v prvních řadách byly i pracovníci Černobylské elektrárny.

Na likvidaci černobylské katastrofy se podílelo přes 620 tisíc lidí a někteří z nich v elektrárně pracují dodnes.

Vzpomínkové akce se u památníku obětem černobylské katastrofy před administrativní budovou Černobylské elektrárny se zúčastnilo jak jeho vedení a zaměstnanci, tak i náměstek ministra životního prostředí a přírodních zdrojů Ukrajiny Alexandr Krasnolutskij nebo zástupce vedoucího Státní agentury Ukrajiny pro správu zóny vyloučení Maksim Ševčuk a další.

 

Zdroj: https://chnpp.gov.ua

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Přečíst nahlasStránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Přečíst nahlasDne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená