Aktuality

Výstava fotografií Václava Vašků

Výstava fotografií Václava Vašků

Fotografie Václava Vašků – Prázdniny v Černobylu

2. 4. – 7. 5. 2015

České Budějovice – předsálí kina Kotva.

Tragédie v Černobylu má mnoho tváří. Jednou z nejbizarnějších je černobylský turismus. Není úplně jasné, co lidi na Černobylu tolik přitahuje. Snad je to určité mystérium. Režisér Andrej Tarkovskij natočil v roce 1979 legendární film Stalker, který se dodnes divákům nepodařilo zcela rozklíčovat. Vypráví se v něm o průvodci, který vodí zájemce do zakázané „Zóny“. Každý z nich má jiný motiv, jedno mají ale společné ­- zóna je neodolatelně přitahuje. Když v roce 1986 vybuchl Černobyl, lidé začali vnímat Tarkovského film jako film o Černobylu. Pochopili to tak, že geniální tvůrce Tarkovskij patrně budoucí tragédii nějak vytušil a ve svém filmu ji předpověděl. Dnes jezdí do zakázané Zóny deset tisíc turistů ročně. Zaplatí si zájezd s cestovkou, aby se mohli vyfotit s maskou na obličeji a varovně pípajícím dozimetrem v ruce. Minutu nebo dvě postojí před betonovým sarkofágem, který ukrývá havarovaný reaktor bloku číslo čtyři. Pak se projdou po opuštěné Pripjati – městě, které kdysi hostilo padesát tisíc lidí a dnes si je příroda bere zpět. Takhle nějak by svět asi vypadal po atomové válce, že? V Pripjati jim dělá průvodce stalker ne nepodobný tomu filmovému. Možná je na turisty a jejich nedostatek respektu k Zóně naštvaný stejně, jako Stalker z Tarkovského…

Výstava fotografií Václava Vašků – Prázdniny v Černobylu
Výstava fotografií Václava Vašků – Prázdniny v Černobylu

Václav Vašků (1962) je fotograf, novinář a scénárista. V současné době studuje fotografii na Institutu výtvarné fotografie Slezské univerzity v Opavě. Zároveň působí jako fotoeditor a fotograf v deníku Hospodářské noviny. Kromě toho spolupracuje s řadou českých i zahraničních periodik, rozhlasem a Českou televizí. Od roku 2000 realizuje projekty také se soukromou filmovou a televizní produkcí JINÁ VLNA. Fotografie publikoval mj. v Newsweek, Financial Times, Le Monde, Dagens Nyheter a mnoha dalších periodikách.

Od roku 2005 se věnuje dokumentování černobylské katastrofy a jejích důsledků na přírodu a člověka. Od té doby navštívil Černobyl již třináctkrát. Fotografie z Černobylu vystavoval mj. v USA, Kanadě, Brazílii, Turecku, na Ukrajině a v řadě dalších zemí. Jeho série fotografií z Černobylu vyhrála 2. cenu na Czech Press Photo 2005 v kategorii Příroda a životní prostředí. Na tématu Černobyl již více než 5 let spolupracuje také se světoznámým fotografem Antonínem Kratochvílem, belgickým filmovým režisérem Alainem de Halleux a českým filmařem Petrem Nesnídalem.

http://www.vaclavvasku.com

 

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace