Aktuality

V černobylské zóně vypukl další požár!

http://dsns.gov.ua

Aktualizováno 18. 07. 2015.
Dne 29. června 2015 přibližně v 17:10 vypukl poblíž vesnice Kovshilovka požár. Zvládnout požár o rozloze přibližně 130 ha pomáhá 24 kusů techniky a přibližně 117 lidí. Na pomoc byla taktéž vyslána letadla a helikoptéry ( které slouží nejen k hašení požáru ale taktéž i k monitorování, zhodnocení situace a k usměrnění letadel ).

http://fires.kosmosnimki.ru/
Foto: fires.kosmosnimki.ru

Podle průzkumu bylo zjištěno 6 ložisek požáru ( Požárem jsou zasaženy traviny a lesní porost. ) Byl taktéž povolán mobilní krizový štáb pro zvládnutí požáru. Hlavní koordinaci vede první místopředseda z krizového štábu Kyjevského regionu, Oleg Melchutsky.

Ministr ekologie a přírodních zdrojů, Igor Ševčenko prohlásil, že požár neohrožuje jadernou elektrárnu. Prohlásil taktéž, že se do zóny brzy vrátí a odpoví novinářům na otázky ohledně možného zvýšení radiace v zóně.

Předseda Státní služby pro nouzové situace Nikolay Chechetkin poznamenal, že je dostatek techniky a lidí pro uhašení požáru. Podle Nikolaye je těžké říci kdy bude požár uhašen, protože na hašení požáru mají velký vliv povětrnostní podmínky. Taktéž poznamenal, že v současné době je požár prozatím pod kontrolou.

Budeme situaci nadále sledovat.

Zajímavost na závěr:
Tato malá obec po havárii vykazovala zvýšenou radioaktivitu ( přibližně 5 mR/h ) a před tím, než byla obec evakuovaná lidé odmítali opustit své domovy i když byl několikrát překročen limit pro evakuaci ( 3 mR/h ). Nicméně lidé byli z vesnice vypuzeni a vesnice následně oplocena ostnatým drátem. Píše ve svých pamětihodnostech likvidátor Sergey Viktorovich Mirnyi

Jde již o druhý větší požár v zóně za poslední krátké období. O předchozím požáru jsme vás informovali dříve.

01. 07. 2015
20:00
Nedaleko obce Poliske a Stará Krasnytsia hoří v lese odpadky a pařezy. Ve vesnicích Kovshylivka, Glinka, Lubjanka, Stará Krasnytsia kontrolují 4 hasičské jednotky již doutnající rašelinu.

13:00
Situace v „Černobylském lese“ je pod kontrolou a hasící práce nadále pokračují.
Požár ve vesnici Poliska, Kovshilivka, Glinka, Lubjanka, Stará Krasnytsia se drží požár pod kontrolou. Aby se zabránilo obnovení požáru, je neustálý dozor nad místy požáru.

7:00
Hasící práce stále pokračují. Zejména ve vesničce Poliske byl požár lokalizován a pracuje se na jeho uhašení. Ve vesničce „Stará Krasnytsia“ ( je vzdálena od města Černobyl 32km a od železniční stanice Janov 15km ) byl požár travin uhašen. Ve vesnici Kovshilovka a Glinka se nadále pokračuje na lokalizaci požárů. Na hašení požáru se podílí 27 kusů techniky a 192 mužů.

Při měření radiace byly nalezeny zvýšené hodnoty Beta částic v místě požáru ( ohnisku ), v okolí se již nevykazuje zvýšené množství záření a odpovídá referenčním úrovním. V Kyjevě situace odpovídá normálním hodnotám.

02.07. 2015
13:00
Nadále pokračuje hašení doutnajících zbytků lokalizovaných ohnisek v obcích Kovshilivka, Glinka, Lubjanka, Stará Krasnytsia.

9:00
Pokračuje se nadále na hašení zbytků ohnisek v okolí vesničky Kovshilovka, Glinka, Stará Krasnytsia a Lubjanky. Ráno došlo k přeskupení jednotek a zařízení pro zvládnutí požáru. Díky opatřením bylo zamezeno přestupu ohně na lesy. Celkem se na hašení podílí 201 mužů a 27 vozidel. Jak se situace vyvíjí a kontrola ohnišť je pod neustálým dohledem.

03.07. 2015
9:00

Pokračuje se s hašení doutnajících zbytků v obci Kovshilivka a okolí, Glinka, Stará Krasnytsia, Lubyanka o celkové rozloze 26 ha. ( během noci eliminováno 27 ha).
Hasiči pracují v nepřetržitém režimu a jsou organizování z hlavního ústředí. Díky opatřením státní služby a ostatních řídících orgánů se podařilo zabránit šíření požáru na blízké lesy. Celkem se na hašení požáru podílí 152 mužů a 24 vozidel techniky

Sledování situace a možnosti rozšíření požáru je pod neustálým dohledem.

7:00
Pokračuje hašení doutnajících rašelin ve 4 známých ohniscích. Kovshilivka, Lubjanka, Stará Krasnytsia, Glinka.

04.07. 2015
7:00
Probíhá hašení zbytků požáru v obci Kovshilivka, Glinka, Stará Krasnytsia o celkové ploše 14 ha ( během noci eliminováno 12 ha ). Bohužel se nepodařilo zabránit šíření požáru v Černobylském lese.

05.07. 2015
7:00
Pokračuje dohašení doutnajících zbytků lokalizovaných ohnisek na celkové rozloze 8,5 ha ( během včerejšího dne eliminováno 5,4 ha požáru ). Celkem se na hašení požáru podílí 102 mužů a 18 kusů techniky.

06.07. 2015
7:00

Hasičské jednotky mají situaci pod kontrolou. Odhaduje se,  že celková plocha doutnajících rašelinišť  je přibližně 6 ha (během 24 hodin bylo uhašeno cca 2,6 ha). V současné době je do hašení zapojeno 98 osob a 18 vozidel.
Pokračuje taktéž dohašení rašeliny na 2 místech. Ve vesnici Kovshilivka a Glinka. Požár a doutnající půda byla zcela eliminována poblíž obcí Poliske, Lubjanka, Stará Krasnytsia. Nyní jsou zde již hlídky, pozorující okolí.

07.07. 2015
9:00

Pokračuje se v hašení doutnající rašeliny v obcích Kovshilivka a Glinka o celkové ploše 5,5 ha. Celkově se na hašení podílí 87 hasičů, 15 kusů techniky, 9 vodních čerpadel.

08.07. 2015
9:00
Pokračuje se stále v hašení rašeliny o ploše 5,2 ha v obcích Kovshilivka a Glinka. Na hašení se celkově podílí 90 hasičů, 15 kusů techniky a 9 vodních čerpadel.

11.07. 2015
Státní služba Ukrajiny pro mimořádné situace informovala, že v černobylské zóně stále doutná rašeliniště o ploše přibližně 5 ha. Do hašení je v tuto chvíli zapojeno 10 kusů techniky a 56 hasičů.

18.07. 2015
18:00
Státní služba Ukrajiny pro mimořádné situace informovala, že v černobylské zóně bylo uhašeno poslední ložisko doutnající rašeliny nacházející se v obci Kovshilivka. Tímto by měl být požár zcela eliminován.

http://www.mns.gov.ua/
Foto: mns.gov.ua/
http://www.mns.gov.ua/
Foto: mns.gov.ua
http://www.interfax.by/
Foto: interfax.by
http://www.interfax.by/
Foto: interfax.by
http://www.interfax.by/
Foto: interfax.by
http://www.interfax.by/
Foto: interfax.b
http://www.mns.gov.ua/
Foto: mns.gov.ua
http://www.mns.gov.ua/
Foto: mns.gov.ua
http://www.mns.gov.ua/
Foto: mns.gov.ua
http://ria.ru/
Foto: ria.ru
http://ria.ru/
Foto: ria.ru
http://ria.ru/
Foto: ria.ru

Zdroj:

http://www.mns.gov.ua/
http://www.pravda.com.ua/
http://ru.wikipedia.org/
http://ria.ru/

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Přečíst nahlasStránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Přečíst nahlasDne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená