Aktuality

V Černobylské zóně bude centrální úložiště ukrajinského vyhořelého paliva

Černobyl - ilustracni

Ukrajinská vláda přidělila v černobylské zóně pozemek o velikosti 45,2 hektarů na výstavbu centrálního úložiště vyhořelého jaderného paliva. Zástupce ministerstva energetiky uvedl, že ukrajinská vláda vydala v dubnu 2014 povolení společnosti Energoatom, která by měla úložiště vybudovat. O potřebě jej postavit se na Ukrajině mluví nejméně od roku 2005, protože v současné době se veškeré vyhořelé palivo z ukrajinských jaderných elektráren vyváží do Ruska, odkud musí být podle smlouvy po nějaké době převezeno zpět na Ukrajinu.

Podle prezidenta společnosti Energoatom Jurije Nedaškovskeho však došlo od roku 2005 (kdy se podepsaly první smlouvy) k významným změnám, a proto je důležité před zahájením samotných stavebních prací provést revizi veškerých dokumentů.

Pozemky pro budoucí centrální úložiště se nacházejí mezi evakuovanými obcemi Čistohalivkou (Чистогалівка), Stečankou (Стечанка), Burjakovkou (Буряківка) a Starou Krasnycí (Стара Красниця), tedy v místech nedalekého zařízení pro zpracování a likvidaci radioaktivních odpadů s nízkou a střední aktivitou- viz mapa.

Úložiště by mělo být dokončené v roce 2017 a skladovat by se zde mělo použité vyhořelé palivo ze tří ukrajinských jaderných elektráren (Chmelnická, Jihoukrajinská a Rovno), které jsou osazeny reaktory typu VVER. Čtvrtá ukrajinská jaderná elektrárna Záporoží má již vybudované vlastní uložiště, které je v provozu od roku 2001.

Zdroje informací:

(UK) – Vládní dokument o přidělení pozemků: http://zakon4.rada.gov.ua/…
(UK) – http://dazv.gov.ua/…
(UK) – http://ua-energy.org/…

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace