Aktuality

Polovina nového sarkofágu je v pohybu

Nový sarkofág

V budování nového sarkofágu nastal další významný milník. Téměř dokončená první polovina nového sarkofágu (tzv. východní část) se dnes 31. března 2014 za pomocí speciálních táhel začala pomalou rychlostí přesouvat směrem k havarovanému 4. bloku, aby uvolnila místo pro výstavbu druhé poloviny (tzv. západní části) sarkofágu. 

V průběhu dnešního dne byla východní část posunuta téměř o 6 metrů směrem na východ. Během několika následujících dní se má přesunout celkem až o 112,5 metrů. Vzhledem k tomu, že samotná stavba sarkofágu probíhá ve vzdálenosti přibližně 250 metrů od havarovaného 4. bloku, tak i po přesunutí bude východní část vzdálená od 4. bloku ještě něco kolem 137,5 metrů.

Nový sarkofág
Nový sarkofág

Jakmile budou dokončené obě poloviny sarkofágu, tak se nyní přesouvaná východní část přesune zpět a obě části se spojí v jeden celek, který se poté přesune nad 4. blok.

Připomínám, že hotový sarkofág bude měřit na délku 257 metrů, na šířku 164 metrů a výška by měla dosahovat 110 metrů. Hmotnost by pak měla být až 29 tisíc tun. Česká republika přispěla na stavbu 2.6 milióny Eur.

Nový sarkofák
31.3.2014 – Dopoledne
Zdroj: Chnpp.gov.ua
Nový sarkofák
31.3.2014 – Odpoledne
Zdroj: Chnpp.gov.ua

 

Prohlédněte si animaci výstavby nového sarkofágu:

Dnešní fáze posunu začíná na 5minutě a 50 sekundách.

Zdroj

(UK) http://www.chnpp.gov.ua/

1 komentář

  1. Avatar

    Honza

    31.3.2014

    No … informace jsou hezké, ale přijdou mi jako strojově přeložené z nějakých oficiálních zdrojů, bez toho aby si je kdokoliv přečetl … nebo aspoň opravil ty doočíbijící gramatické chyby (dle mne to znevažuje odbornou hodnotu článku)pokud byste měli zájem mohu se nabídnout jako korektor.

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace