Černobylská havárie

Radiační dávky

dosimert

Ionizující nebezpečné záření vyjadřujeme dávkovým ekvivalentem v sievertech. Za rok obdrží člověk přirozenou dávku 2,5 až 3,0 mSv. K této hodnotě je potřeba připočítat individuální dávkový ekvivalent. Tak např. člověk sledující televizi 1 hodinu denně si připočítá 0,01 mSv za rok, člověk žijící v okolí uhelné elektrárny navíc 0,01 mSv za rok, člověk žijící v okolí jaderné elektrárny 0,002 až 0,005 mSv za rok, atd. (ozáření z mikrovlnky, počítače, mobilu, u lékaře, aj.) Všimněte si, že lidé žijící u uhelné elektrárny jsou paradoxně ozáření více než lidé žijící v blízkosti jaderné elektrárny. Roční limit pro celkové ozáření civilních obyvatel je 1 až 5 mSv/rok (různé zdroje uvádějí různé čísla) a pro pracovníky se zářením 50 mSv/rok. Havárie v Černobylu vyzářila kolem 300000 mSv.

Přírodní pozadí se na některých místech světa vyznačuje zvýšenou radioaktivitou hornin. Na těchto místech žijí trvale statisíce lidí bez jakékoliv újmy způsobené zářením. Dávky ozáření a limity lze vidět z následující tabulky.

Limit pro pracovníka se zářením 50 mSv/rok
přírodní radiační pozadí občana ČR  2,5 až 3 mSv/rok
přírodní radiační pozadí občana Kerali v Indii 17 mSv/rok
přírodní radiační pozadí občana Guapari v Brazílii 175 mSv/rok
přírodní radiační pozadí občana Ramsaru v Iránu 400 mSv/rok
RTG střev 4 mSv
RTG žaludku 2,4 mSv
RTG kyčlí 1,7 mSv
pracovník JE Dukovany obdrží 0,4 mSv/rok
obyvatelstvo v okolí JE Dukovany obdrží 0,005 mSv/rok
3 lety nadzvukovým letadlem Praha – USA 0,38 mSv/rok

 

Podle podrobných měření byla průměrná efektivní dávka obyvatelstvu na našem území v roce 1986 0,26 mSv, což je asi desetina dávky obdržené občanem z přírodního radioaktivního pozadí. Podíl ozáření (v mSv) průměrného obyvatele ČR v roce 1986 lze vidět z přiloženého grafu.

Ozáření v v roce 1986
Podíl ozáření (v mSv) průměrného obyvatele ČR v roce 1986

5 Comments

 1. Avatar

  g

  21.11.2012

  Mám dotaz, jakou hodnotu by člověk přijal, žil-li by v přírodním domě, typu roubená chalupa. Je to nějak výrazně nižší, než-li za život v panelovém domě?

  • Avatar

   Karel

   21.11.2012

   Stavebni materialy mohou (dle normy) vyzarovat vice nez bezne radiacni pozadi. Napr. v zule se vyskytuje ve vetsi mire uran a jeho rozpadem vznika ionizujici zareni. Kvuli tomu je napr. ve Skandinavii vyssi davkovy prikon nez zde ve stredni Evrope. Na sopecnych ostrovech (napr. Japonsko) je situace opacna. Pokud si chcete „odpocinout“ od zareni, jedte do Tokia. I po havarii ve Fukusime je tam stale mene radiace jak v CR.

   Neni prokazano, ze nulova davka ionizujiciho zareni je lepsi nez to malo, co bezne clovek v CR obdrzi. Mam nekolik znamych radiacnich biologu a z diskusi s nimi vyplyva, ze pro dobrou funkci bunecnych mechanismu opravujicich poskozeni DNA je ionizujici zareni potreba. Bunky tak udrzuji opravne proteiny „v pohotovosti“ 🙂 Tyto informace jsou ale z politickych duvodu nepublikovatelne.

   Takze Vase snaha o nizsi radiacni davku prestehovanim se do roubenky je mozna dokonce kontraproduktivni 🙂 Ale pri takovych malych rozdilech bych si z toho nedelal vubec tezkou hlavu 🙂

   Kosmickemu zareni se na Zemi nevyhneme. V letadle (10 km nad zemi) je priblizne 5µSv/hodinu, coz je asi 40x vetsi davka nez za stejnou dobu na zemi v CR, kolem rovniku mene, smerem k polum vice (+/- 50%). Z tohoto duvodu se i u pilotu meri radiacni zatez, ale zatim se nikdo nedostal pres zakonny limit 20 mSv/rok. Cetl jsem maximalni udaj 7 mSv/rok a to byl osamoceny extrem.

 2. Avatar

  Pavlína

  21.11.2012

  Roubenka je mnohem zdravější, než-li bývání v desátém patře paneláku.

 3. Avatar

  Comment

  21.11.2012

  Roční limit pracovníka je 20 mSv pro Evropu, 50 mSv je pro USA.

 4. Avatar

  Ahoj

  21.11.2012

  Dobrý den, RTG žaludku kyčlí a střev máte pravděpodobně špatně, mělo by tam být mikroSV.

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pomník
Černobylská havárie

Černobylská havárie: Co říci na závěr

Valerij A. Legasov (spáchal sebevraždu při druhém výročí havárie) po svém prvním návratu ze zamořené oblasti řekl: “Celý život jsem
Černobylská havárie

Mezinárodní stupnice pro hodnocení jaderných událostí

Od roku 1990 jsou Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) (angl. IAEA – International Atomic Energy Agency) mimořádné události v