Aktuality

Film: Bábušky černobylu

The Babushkas of Chernobyl

Na filmovém festivalu, který se koná v Los Angles od 10. – 18. června. Se bude promítat zajímavý dokumentární snímek o osudu žen, které žijí v černobylské zóně. Do uzavřené zóny se dobrovolně vrátilo přes 200 žen, „Bábušky Černobylu“ sledují osud několika starších ukrajinských žen, které žijí v zakázaném pásmu.

Ačkoliv ženy vědí o riziku záření, jejich vztah ke svým domovům byl silnější a stojí jim za to žít ve svých domovech.

Film začíná v průběhu jara, kdy se setkáváme s Valentynou Ivaninou připravující se lovit ryby v nedalekém rybníku. Když prochází přes divokou a žijící krajinou tak jen konstatuje, že se život po katastrofě nezastavil, jen ho převzala příroda. Bývalá zdravotní sestra, která sloužila pohotovost při katastrofě 4. reaktoru Černobylské elektrárny v roce 1986. Valentyna ví o příznacích a účinku nemoci z ozáření. O dva roky později sama poznala na vlastní kůži co způsobí rakovina štítné žlázy. Sama říká, že znečištění ovzduší a chemikálie co se přídavají do jídla je nebezpečnější než jíst z místní půdy.

V sousední vesnici žije Hanna Zavorotyna, která se stará nejen o své slepice, prasata a zahradu ale pečuje o svou starší sestru Soniu, která je upoutaná na lůžko.
Další ženou je Maria Shovkuta, která žije v jiné vesnici a pracuje na svém pozemku, který obklopuje její domov.

Tyto ústřední postavy jsou těžce pracující zemědělci, jejiž život může utrpět tím zda-li jim vyroste sklizeň či ne. Nemají žádné obchody kde je možnost nakoupit potraviny nebo jiné potřeby v uzavřené zóně. Musí si vystačit pouze svépomocí či čekat na autobus, který jim jednou týdně poskytne možnost nákupu. Není zde žádná infrastruktura, nemocnice, atd. Tyto ženy jsou samy sebou a jejich chuť k životu i v této ozářené krajině je překvapivý až okouzlující.

Dokument „Babušky Černobylu“ nám ukazuje místa a jejich obyvatele, kteří jsou úplně stejní jako kdokoliv jiný. Dá nám několik odpovědí proč se vrátili zpět do svých domovů, když sousedé odešli, manželé postupně zemřeli.
Mimochodem, „bábušky“ zobrazené ve filmu jsou stále naživu a mají se dobře, a stále se autorů ptají kdy bude film promítán na Ukrajině a v uzavřené zóně.

http://thebabushkasofchernobyl.com/
http://thebabushkasofchernobyl.com/
http://thebabushkasofchernobyl.com/
http://thebabushkasofchernobyl.com/

Informace, zajímavosti o filmu:
– Autorkami filmu jsou Holly Morris a Anne Bogart
– Natáčení trvalo 18 dní
– Filmaři se museli držet předpisů pro vstup do zóny
– Měli sebou průvodce s měřícím přístrojem ( Geiger )
– Měli zakázáno jíst a pít místní suroviny
– Po každém opuštění zóny byli na kontrolních stanovištích přeměřeni
– V dokumentu se dozvíte například i zajímavosti těsně mimo zónu, i elektrárny ( např. že zaměstnanci elektrárny pracují 15 dní a 15dní mají volno aby nedostali velkou dávku záření. )
– Filmaři taktéž provedli rozhovor s vědci, kteří navštěvují pravidelně ženy a měří úroveň radiace v jejich okolí, potravin, spodních vod, aj.
– K dispozici pro ženy je taktéž doručovací systém, ačkoliv je velice nepravidelný

Trailer:

Zdroj: http://thebabushkasofchernobyl.com/

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace