I po téměř 30 letech se stále setkáváme s následky černobylské havárie i v tak vzdálených oblastech, jako je Německo. Ve více jak 1300 km od Černobylu vzdáleném Sasku, nebo Bavorsku odbornici dlouhodobě zaznamenávají zvýšený výskyt radioaktivních divokých prasat. V některých východních oblastech Německa proto platí od roku 2012 povinnost kontrolovat maso každého zabitého kusu. Německá norma uvádí jako maximální bezpečnou dávku záření 600 Becquerelů na jeden kilogram masa. V jednom roce přitom ze 752 vzorků neprošlo tímto limitem alarmujících 294, což je přibližně 40% všech kontrolovaných vzorků.
Zjištěné hodnoty však přesahují německou normu jen o málo a tak náhodná konzumace takového masa je pro člověka neškodná, ovšem dlouhodobá konzumace by už mohla mít na zdraví nepříznivé účinky a tak lovci a myslivci proto musejí takové maso nechat zlikvidovat, načež dostávají od státu peněžitou náhradu.

Divočák

Ilustrační foto. Zdroj: Wikipedie – Richard Bartz, Mnichov Makro Freak

Zvýšená radiace, kterou způsobuje radioaktivní Cesium-137 s poločasem rozpadu 30 let, se objevuje pouze u divokých prasat a u ostatní zvěře nebyla dosud zpozorována. Odborníci to vysvětlují složením potravy. Zatímco se ostatní zvířata živí především nadzemní potravou, divoká prasata se živí například kořínky, lanýži a houbami, které vyrývají ze země. V ní je právě Cesium uložené, které sem v roce 1986 přinesl z Černobylu kontaminovaný mrak, spolu s dešťovými přeháňky.

Zdroj informací

(DE) http://www.neues-deutschland.de/
(DE) http://www.heilpraxisnet.de/
(DE) http://www.bild.de/
(EN) http://www.telegraph.co.uk/