Na Ukrajině v posledních letech sílí hlasy odborníků, že nastal čas přehodnotit současné hranice 30-km černobylské zóny. Podle vědců se na mnoha místech zóny snížila radioaktivní kontaminace tak významně, že už prakticky pominuly důvody k tomu, aby tato území byla i nadále izolována od zbytku Ukrajiny. Vědci pak jako důkaz předkládají dlouhodobé výsledky měření radioaktivního zamoření, které v černobylské zóně probíhá nepřetržitě od roku 1986, kdy došlo k černobylské havárii.
Sergej Valentirov, člen a zástupce bloku Petra Porošenka oznámil, že situace došla tak daleko, že se jí už začal zabývat i ukrajinský parlamentní výbor životního prostředí, přírodních zdrojů a pro odstraňování následků černobylské havárie. Výbor v současné době rozhoduje o možném snížení oblasti ze 30-km na 10-km černobylskou zónu. Většina poslanců, kteří v tomto výboru zasedá, se ke změně staví kladně, nicméně konečné rozhodnutí ještě nepadlo, protože vědci ještě na řadu otázek nestačili odpovědět.
Pokud by ke změně hranic černobylské zóny skutečně došlo, řídila by se s největší pravděpodobností jejím aktuálním rozvržením. Zóna se v základu dělí na vnější 30 kilometrovou část, vnitřní 10-km část a samostatnou částí je pak město Pripjať (viz obrázek). Po změně hranic by černobylská zóna měla v sobě zahrnovat už jen 10-km vnitřní část a město Pripjať. V uvolněném území by pak mohla vzniknout biosférická rezervace, ve které by se prováděly odborné studie flóry a fauny, popřípadě by se část využívala v zemědělství, kterému by však předcházel ještě další výzkum.
Zmenšení zóny může mít i negativní dopady. Doplatí na to Ivankov?
Zmenšení černobylské zóny na 10 km může být na první pohled dobrou zprávou pro přilehlé regiony, které trpí značně vysokou nezaměstnaností a zároveň patří k nejchudším oblastem Ukrajiny. Podle některých odborníků by právě do těchto míst měli začít ve velkém přicházet investice, ale jaký reálný přínos to bude mít, je v tuto chvíli jedna velká neznámá. Například většině obyvatelům města Ivankov, které leží v blízkosti černobylské zóny, určitě její zmenšení radost neudělá. Ve městě byla nedávno zprovozněna elektrárna na biopaliva a ačkoliv vedení elektrárny spekulace odmítá, tak reálně hrozí, že se v ní bude spalovat i nelegálně dovážené dříví ze zamořených černobylských lesů. Místní obyvatelé proti jejímu vybudování a zprovoznění několikrát protestovali, avšak bezvýsledně. Elektrárna svůj provoz již zahájila a pokud by se 30-km zóna nakonec zmenšila, tak by se kontaminované dříví prakticky zlegalizovalo, neboť by už oficiálně ze zóny nepocházelo. Jak to nakonec se změnou velikosti černobylské zóny dopadne, ukáže až čas a ukrajinští poslanci.
Více informací o elektrárně v Ivankově a o tom, jaké vzniká riziko při spalování radiací kontaminovaného dříví, si můžete přečíst v článku: Ve městě Ivankov se buduje elektrárna na biopaliva. Budou se pálit černobylské lesy?
Video: Demonstrace v Ivankově ze 2.8.2013 proti elektrárně na biopaliva
Zdroje informací:
(UK) – http://korrespondent.net/
(UK) – http://ru.golos.ua/
(UK) – http://uapress.info/