Aktuality

Svět si připomíná 29. výročí černobylské havárie

29. výročí černobylské havárie

Dnes, 26. dubna v 1 hodinu a 23 minut uplynulo přesně 29 let od nejhorší jaderné katastrofy v dějinách lidstva, kterou v bývalém Sovětském svazu a dnešní Ukrajině způsobil výbuch čtvrtého reaktoru černobylské jaderné elektrárny, následkem čehož byla značná část Evropy zasažena radioaktivním spadem.

Havarovaný 4. blok
Havarovaný 4. blok. Foto: chnpp.gov.ua

I přes napjatou atmosféru, která na Ukrajině panuje už více jak rok, si milióny Ukrajinců i lidí na celém světě připomínají smutné výročí havárie, která ať už přímo, nebo nepřímo ovlivnila životy každého z nás. Tak jako v minulých letech i letos se po celém světě pořádají různé vzpomínkové akce a setkání, na kterých se scházejí lidé, aby společně zavzpomínali a připomněli si následky této dodnes patrné havárie, která se nesmazatelně zapsala do naší historie.

Petro Porošenko
26.4.2015 navštívil Černobyl ukrajinský prezident Petro Porošenko (uprostřed). Foto chnpp.gov.ua

Nejvíce vzpomínkových akcí se již tradičně koná na Ukrajině, Bělorusku a Rusku, tedy v zemích bývalého Sovětského svazu, jehož byl Černobyl do roku 1991 součástí. Černobylská zóna se během výročí volně otevírá široké veřejnosti, do které míří spousta lidí, především z řad původních obyvatel, kteří byli nuceně v roce 1986 evakuováni ze zamořených měst a obcí. Černobyl dnes dokonce navštívil i ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Také v České republice si připomínáme události černobylské havárie a v průběhu dubna se konalo, nebo koná několik zajímavých veřejných akcí. Jednou z těch vůbec prvních se pořádala 9. dubna v českobudějovickém klubu Horká Vana, v němž proběhla beseda na téma Černobyl s Petrem Tomanem.

Vernisáž
Vernisáž výstavy Václava Vašku – Prázdniny v Černobylu. Foto Bedřich Benek

Některé další vzpomínkové akce již tradičně pořádá i občanské sdružení Jihočeské matky, které v rámci Evropských týdnů za budoucnost po Černobylu a Fukušimě pořádá v Českých Budějovicích výstavu fotografií novináře a fotografa Václava Vašků pod názvem Prázdniny v Černobylu. Na výstavu, která probíhá od 2.dubna do 7.května pak navazuje stejnojmenný dokumentární film Petra Nesnídala, jehož předpremiéra a premiéra se konala ve dnech 21. a 22.dubna v pražských kinech Světozor a Bio Oko.

CD: Prypiat Pyano v New Yorku
CD Prypiat Pyano v New Yorku. Foto Eliška Cílková

Češi jsou však aktivní i daleko za hranicemi naší země. Černobyl si díky hudební skladatelce a pianistce Elišce Cílkové připomněli dokonce i v dalekém New Yorku, která tam 16.dubna na svém koncertě a následujícího 17.dubna při své prezentaci v Českém Centru představila hudební CD Prypiat Pyano natočené v Pripjati za pomocí opuštěných pián a klavírů. 16. června pak své album, které je dostupné i v našem internetovém obchodě, představí i ve Švédsku.

Další vzpomínkové akce budou u nás jistě probíhat i v následujících dnech a pokud se některá z nich bude konat i ve vašem okolí, napište nám prosím o tom do komentářů pod tento článek, nebo na sociální sítě. To že je důležité si Černobyl připomínat a to jak u nás, tak v zahraničí, svědčí i fakt, že spousta dnešních mladých lidí už neví, co Černobyl je a co způsobil. Přitom je stále naší součástí…

Foto: Černobyl 29 let po havárii

 

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace