Aktuality

Studie: Černobylská havárie nezvýšila ve Finsku výskyt rakoviny

Černobyl - ilustracni

Finsko patří mezi státy, na jejichž území dopadlo po černobylské havárii nejvíce radioaktivního spadu. Nejhůře byla kontaminována jižní a střední část země a finské úřady se proto obávaly, že v zemi vzroste počet výskytu rakoviny. Je všeobecně známo, že radioaktivní záření zvyšuje riziko onemocnění leukémii, rakoviny štítné žlázy, rakoviny prsu a jiných typů rakovin. Finské úřady proto začali dlouhodobě sledovat zdraví svých obyvatel.

Výsledky dlouhodobé studie

Ve vědeckém časopise International Journal of Cancer byla nedávno publikována studie, která uvádí, že havárie v černobylské jaderné elektrárně neměla ve Finsku žádný vliv na výskyt rakoviny a to napříč všemi věkovými skupinami, kdy nejrizikovější skupinou jsou především děti a mladiství. V letech 1988 až 2007 byly nashromážděny onkologické informace 3,8 miliónů obyvatel Finska, kteří žili minimálně jeden rok po havárii na stejném místě.

Závěrem této studie je, že vliv černobylské katastrofy na riziko vzniku rakoviny obyvatel Finska je tak malý, že ho není možné změřit. Vliv Černobylu je proto považován za nevýznamný.

Nicméně studie také uvádí, že jediným typem rakoviny, která by mohla nějakým způsobem souviset s černobylskou havárií, je riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Zvýšené riziko však bylo zpozorováno pouze u žen, ale nikoli u mužů. Souvislost tohoto rizika s Černobylem další studie podle vědců neprokázaly, a proto ho přisuzují jiným vlivům, ne-li náhodě.

Na výzkumu se podíleli:

Zdroj informací:

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace