Pages Menu
RssFacebookGoogle+
CeštinaSlovencina

chernobylzone.cz

Categories Menu

Autor | 8.6.2013 | Aktuality | 0 komentářů | 4 013 x přečteno

Experti MAAE přijeli do Černobylu prošetřit únorové zřícení střechy

Experti MAAE přijeli do Černobylu prošetřit únorové zřícení střechy

Správa Černobylské jaderné elektrárny požádala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby nezávisle prošetřila příčiny zřícení střechy turbínové haly 4 reaktoru, ke kterému došlo 12. února 2013. O nehodě jste se mohli dočíst tady: Na turbínové hale 4 reaktoru se částečně zřítila střecha a zeď.

Během návštěvy, která se konala ve dnech od 3. do 7. června 2013, se zahraniční experti seznámili s veškerou technickou a projektovou dokumentací, průběhem odstraňování následků a s výsledky průběžně prováděného radiačního měření. Navštívili také samotnou turbínovou halu 4 reaktoru.

Na konci své návštěvy prezentovali své předběžné závěry a obecná doporučení. Hodnotili přitom velmi kladně rychlost, s jakou byla informována veřejnost a profesionalitu při řešení celé události tak, aby nedocházelo ke zpomalení výstavby nového sarkofágu. Dále poznamenali, že je nutné posílit kontrolní systémy a zamezit tak další možné nehodě. Finální zprává MAAE bude po zveřejnění v červenci 2013 doručena všem zůčastněným stranám.


Co je MAAE

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (zkráceně MAAE) je mezinárodní organizace, která dohlíží nad mírovým využíváním jaderné energie. Kontroluje také dodržování Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Oficiální anglický název agentury je International Atomic Energy Agency (IAEA). Organizace byla založena 29. července 1957 a své hlavní sídlo má v Rakouské Vídni. V současné době má 151 členských států. (Čerpáno z Wikipedie.)

Vlajka IAEA

Vlajka MAAE (IAEA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Pin It on Pinterest