Aktuality

Den oslav účastníků likvidace následků černobylské havárie

Dne 10. listopadu 2006 byl prezidentem Ukrajiny Viktorem Juščenkem vydán prezidentský dekret № 945/2006, který zavádí památné datum – „Den oslav likvidátorů Černobylské havárie“ ( Nebo taktéž název – „Den likvidátorů“, nejedná se přímo o státní svátek ), který se slaví každoročně 14. prosince ( v den oficiálního ukončení stavby sarkofágu překrývající 4. blok ). Je však známo, že sarkofág byl dokončen již 30. listopadu 1986 a následně dne 14. prosince byl sarkofág ( komplex ochranných konstrukcí jak byl taktéž nazýván ) státní komisí oficiálně schválen k provozu. Dnes se ku této příležitosti po celé Ukrajině konají různé akce k uctění památky likvidátorů havárie ( shromáždění, kdy se pokládají u pomníků květiny, modlitby aj ).

Již v roce 1986 se likvidátoři shromáždili, aby oslavili své první vítězství. A uznávali od té doby 14. prosinec jako „Den Likvidátorů“, ač nebyl dlouhou dobu oficiálně uznán. V roce 1994 se veřejné organizace zabývající se Černobylem poslali dopis prezidentovi Ukrajiny. V dopise se navrhovalo oficiální vytvoření dne likvidátorů černobylské havárie. Žádost nebyla schválena a byla povolena možnost slavit tento den. Později se byla možnost slavit tento den „oficiálněji“ ( při oslavách byla přítomná čestná stráž, u zahraničních ambasád se pokládali věnce, mohli slavit nevládní organizace, aj. ) bohužel nebylo stále žádné uznání na státní úrovni.

Veřejnost si stále připomínala těžký osud likvidátorů – těžký život v důchodu a problémů s tímto spojeným. Další problémy byly s udělením statusu likvidátora černobylské havárie.

Pouze prvních 5000 osob dostalo oficiální status „Likvidátora“ a obdrželo příslušné dokumenty. Od roku 1992 dostali všichni ostatní „hnědý“ papír. „Postižen Černobylskou katastrofou“. Přes všechny potíže a problémy sami likvidátoři volali aby byl 14. prosinec uznán jako svátek likvidátorů. Nutno podotknout, že likvidace havárie se zúčastnilo přes 650 000 lidí ( jiné zdroje mluví o 600 000 až 800 000 lidí ) z celého Sovětského svazu, z nich více než polovina byla obyvateli Ukrajiny.

Ruský den likvidátorů se stal oficiálním až v poslední době. V dubnu 2012 ruský prezident Dimitrij Medveděv podepsal federální zákon „o změně článku 1.1 spolkového zákona“ ve dnech slávy a výročí Ruska. Podle něhož Rusko „založilo“ nové památné datum – „Den na památku obětí radiačních havárií a katastrof“, který je oslavován dne 26. dubna.

Nutno podotknou na závěr, že tento den neslaví pouze likvidátoři ale i jejich příbuzní, přátelé a lidé, kterým není osud těchto hrdinů lhostejný.

Zajímavost na závěr:
Dne 14. prosince 1977 byl oficiálně spuštěn první blok elektrárny do provozu ( tzv. „Ostrý provoz bloku“ )

 

Zdroj:
chnpp.gov.ua
vesti-ukr.com
redday.ru
my-calend.ru
dazv.gov.ua

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Přečíst nahlasStránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Přečíst nahlasDne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená