Aktuality

V Černobylu utěsní nový sarkofág pomocí speciálních membrán

Černobyl získal membrány na utěsnění nového sarkofágu

Nový sarkofág je sice od listopadu minulého roku na svém plánovaném místě, tedy nad havarovaným 4.blokem, avšak stále ještě není zcela hotov. Na jeho dokončení se v Černobylu usilovně pracuje a třeba na to, aby nový sarkofág dokonale izoloval silně radioaktivní prachové částice a trosky 4.reaktoru od okolního prostředí, je zapotřebí jej dokonale utěsnit. Přesně k tomuto účelu mají sloužit speciálně na míru vyrobené membrány, které minulí týden dorazily do Černobylské elektrárny a nyní se budou na nový sarkofág instalovat.
Membrány jsou vyrobené z polyuretanu, které navrhla a vyrobila francouzská firma CNIM. Při výrobě membrán se braly v úvahu všechny možné deformace, a to i síla větru, díky čemuž odolají natažení o 55 % své původní délky a odolají větru v nárazech o rychlosti až 300 Km/h, aniž by došlo k jakémukoliv poškození. Možným změnám ve struktuře a popraskání má pak zabránit i zakomponovaná speciální vložka.

Každá z membrán má šířku 150 cm a na délku měří 16 metrů. Pro nainstalování do obvodu a důkladného izolování nového sarkofágu od okolního prostředí bude zapotřebí asi 2000 metrů membrán.

Foto a video

 

 

Zdroj

(UA)  chnpp.gov.ua

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Přečíst nahlasStránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Přečíst nahlasDne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená