Nový sarkofág je sice od listopadu minulého roku na svém plánovaném místě, tedy nad havarovaným 4.blokem, avšak stále ještě není zcela hotov. Na jeho dokončení se v Černobylu usilovně pracuje a třeba na to, aby nový sarkofág dokonale izoloval silně radioaktivní prachové částice a trosky 4.reaktoru od okolního prostředí, je zapotřebí jej dokonale utěsnit. Přesně k tomuto účelu mají sloužit speciálně na míru vyrobené membrány, které minulí týden dorazily do Černobylské elektrárny a nyní se budou na nový sarkofág instalovat.
Membrány jsou vyrobené z polyuretanu, které navrhla a vyrobila francouzská firma CNIM. Při výrobě membrán se braly v úvahu všechny možné deformace, a to i síla větru, díky čemuž odolají natažení o 55 % své původní délky a odolají větru v nárazech o rychlosti až 300 Km/h, aniž by došlo k jakémukoliv poškození. Možným změnám ve struktuře a popraskání má pak zabránit i zakomponovaná speciální vložka.

Každá z membrán má šířku 150 cm a na délku měří 16 metrů. Pro nainstalování do obvodu a důkladného izolování nového sarkofágu od okolního prostředí bude zapotřebí asi 2000 metrů membrán.

Foto a video

 

 

Zdroj

(UA)  chnpp.gov.ua


 

Chtěli byste navštívit Černobyl? Pojeďte s námi!