Aktuality

Černobyl navštívil děda Mráz. Rozdával dary pořízené z peněz veřejné sbírky

Černobyl navštívil děda Mráz. Rozdával dary pořízené z peněz veřejné sbírky

Na konci minulého roku proběhla na internetu charitativní akce pod názvem „Kup si kus starého sarkofágu“, kterou pro starousedlíky žijící v černobylské zóně zorganizovali naši partneři z CHERNOBYLwel.come a internetového obchodu Radioproactive.me. O probíhající sbírce jste se mohli dozvědět třeba i na našem Facebooku.

„Kup si kus starého sarkofágu“
Sbírka „Kup si kus starého sarkofágu“

Sbírka symbolicky probíhala v době, kdy v Černobylu finišovaly práce na stavbě a přesunu nového sarkofágu nad havarovaný 4.blok, který do té doby chránil dosluhující starý sarkofág. Na speciálně vytvořené internetové stránce si bylo možné vybrat kousek starého sarkofágu a ten si následně „zakoupit“ za vybranou částku, která na konci sbírky putovala na pomoc a přilepšenou k osadníkům černobylské zóny. Díky této sbírce a příspěvku internetového obchodu Radioproactive.me, který daroval část svého zisku, se podařilo získat 1216,76 €, což je při současném kurzu přibližně 32 880 Kč. Navíc každý, kdo do sbírky přispěl, byl zařazen do slosování o černobylskou exkurzi pro dva zdarma.

Černobyl navštívil děda Mráz
Černobyl navštívil děda Mráz. Foto radioproactive.me

Vybrané peníze se využili ze 100 procent a na co se použily a co se za ně nakoupilo, odpověděla aktérka Maja z Radioproactive.me, která v Černobylu pomáhala rozvážet nakoupené věci v příhodně nazvané akci „Děda Mráz v Černobylu“.

 „Tři dny jsme se toulali černobylskou zónou a rozdávali dárečky. Měli jsme plnou dodávku nakoupených věcí, které lidi žijící v zóně potřebují – jídlo, nějaké sladkosti pro potěšení, boty, deky, ale i krásné barevné šátky – pro radost a spoustu dalších věcí. Z dárků měli určitě všichni velikou radost, ale zároveň ji měli i z naší návštěvy, protože jsme u každého strávili nějakou tu chvilku, společně vypili po šálku čaje a popovídali jsme si.“

 

Takto obdarováno bylo téměř 30 osadníků černobylské zóny, kteří většinou žijí v místech, kam se dá v zimě jen těžko dostat. Pokud byste si rádi přečetli jednotlivé příběhy obdarovaných lidí, můžete tak učinit na stránce blogu radioproactive.me (anglicky).

1 komentář

  1. Avatar

    Lamel

    31.1.2017

    Dá se ještě sarkofág koupit ? Poku ano, tak není to nebezpečné ?

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace