Aktuality

31. výročí černobylské havárie

31. výročí černobylské havárie

Dnes je to přesně 31 let, co uplynulo od tragické havárie v Černobylské jaderné elektrárně, s jejichž následky se lidstvo vyrovnává dodnes a mnoho generací ještě bude. Nehodu v roce 1986 předcházel plánovaný bezpečnostní test, který se v noci z 25. na 26.dubna vinou špatných rozhodnutí a řadou lidských chyb vymkl kontrole, následkem čehož došlo v 1 hodinu a 23 minut k ničivé explozi 4. reaktoru.

foto: chnpp.gov.ua
foto: chnpp.gov.ua

Následky havárie poté zásadním způsobem změnily pohled lidí na jadernou energii, což ve světě zapříčinilo útlum ve výstavbě jaderných elektráren a zavádění nových bezpečnostních systémů a předpisů. Že však ani zpřísnění bezpečnosti jaderných zařízení není zárukou bezpečí, si lidé připomněli v roce 2011 havárií v jaderné elektrárně ve Fukušimi, kterou zapříčinila vlna tsunami vyvolaná silným zemětřesením.

 26.duben je proto dnem, kdy je důležité si připomenout jaké škody dokáže jaderná energie napáchat, pokud se vymkne lidské kontrole. Lidé na Ukrajině, Bělorusku a dalších místech světa si proto připomínají černobylskou havárii i s jejími následky a oběťmi, které přinesla. Pořádají se různé společenské akce, setkání i bohoslužby a je již tradicí, že i do Černobylu míří zavzpomínat lidé, kteří se zde před havárii narodili, žili, pracovali, nebo pracují dnes.

 ČernobylfestRůzné akce spojené s výročí černobylské havárie se již tradičně pořádají i u nás v Česku. Jedna z nejznámějších akcí s bohatým programem je filmový festival Černobylfest, který se právě dnes pořádá v Českých Budějovicích. Hosté festivalu jsou fotograf a publicista Václav Vašků, režisér a dokumentarista Petr Nesnídal a členové ukrajinské skupiny Asfalt – Julie s Vladem. Černobylfest bývá již tradičně hojně navštěvován, což odráží i zájem Čechů o Černobyl a jadernou energii vůbec. Díky tomu se po Česku uskuteční desítky besed ročně, o kterých se můžete nejčastěji dozvědět na sociálních sítích. Také zájem o černobylské exkurze a zájezdy rok od roku stoupá.

Od havárie uběhlo 31.let, jaká je budoucnost Černobylu?

Od roku 1986 probíhají nepřetržité práce na likvidaci následků havárie a radioaktivního zamoření na území černobylské zóny, což se se v poslední době dostalo do povědomí lidí hlavně v souvislosti s novým sarkofágem, který byl v listopadu minulého roku nasunut nad havarovaný 4.blok. Letos pokračují práce na jeho dokončení a až se tak stane, pak natrvalo nahradí dosluhující sarkofág z roku 1986, který bude postupně rozebrán a uložen na skladišti radioaktivních materiálů Buryakovka nacházející se uvnitř Černobylské zóny. Dále třeba pokračují stavební práce na skladišti vyhořelého jaderného paliva ISF-2 a mluví se také o solárních elektrárnách, které by měly v černobylské zóně i samotné elektrárně vyrůst. Ukrajina se tak snaží dát zamořenému Černobylu novou tvář, kde část uzavřené zóny bude pod dohledem vědců sloužit jako přírodní rezervace s mnoha vzácnými a chráněnými živočišnými druhy a část bude nabídnuta investorům k podnikání. V každém případě, velká část černobylské zóny zůstane i nadále nepřístupná, neboť jde o silně radiací kontaminované území, se kterým se bude příroda vyrovnávat ještě velmi dlouho…

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace