Vlci žijící v uzavřené Černobylské zóně mohou pomoci lidem v boji proti rakovině. Výzkumnice ze Spojených států zjistila, že tato zvířata získala odolnost vůči rakovině.
V důsledku černobylské katastrofy v roce 1986 se vytyčena Černobylská zóna stala domovem různých druhů živočichů, včetně jelenů, divočáků a vlků a to navzdory radiaci. Toto místo o rozloze přibližně 2 600 čtverečních kilometrů se tak stalo jakousi experimentální laboratoří, kde vědci zkoumají dlouhodobé účinky radiace na živé organismy.
Jednou z těchto vědkyň je i Kara Lavová, bioložka a ekotoxikoložka ze Spojených států, která se zaměřila na výzkum vlků v Černobylu. V roce 2014 Lavová a její tým vybavili zvířata speciálními GPS obojky s dozimetry a k analýze odebrali vzorky krve. Díky obojkům mohli výzkumníci v reálném čase sledovat polohu vlků a úroveň radiace, kterou v průběhu sledování dostávají.
Nashromážděné dala ukázaly, že vlci dostávají přibližně 110 uSV denně, což je šestkrát více než maximálně povolená úroveň radiace pro lidi. Nicméně na roční úrovni vlci dostávají pouze 0,04 SV, což je méně než roční limit pro kosmonauty, který činí 0,5 SV.
Analýza biomateriálů vlků ukázala, že jejich imunitní systém se liší od imunitního systému vlků žijících mimo Černobylskou zónu. Tyto změny připomínají ty, které jsou pozorovány u pacientů s rakovinou podstupujíc radiační terapii. Výzkumnice také objevila specifické oblasti genomu vlků, které mohou předcházet vzniku rakoviny.
Lavová doufá, že její objevy pomohou najít ochranné mutace, které mohou zvýšit pravděpodobnost přežití pacientů s rakovinou. Výsledky její práce byly představeny na každoroční schůzi Společnosti integrativní a srovnávací biologie (SICB) v Seattlu.
Zdroj 1: https://health.24tv.ua/
Zdroj 2: https://lite.informator.ua/